Studenci w drodze do bazy

31 marca 2015
2015-03-30-starter-dkms

„Dwa wymazy i do bazy” to hasło ogólnopolskiego projektu gromadzenia danych o  potencjalnych dawcach szpiku. Fundacji DKMS Polska już po raz piąty włącza rzesze studentów w walkę z nowotworami krwi.

Projekt otworzyła konferencja w Warszawie. Uczelnię w tym wydarzeniu reprezentowała Monika Talacha – studentka kierunku zdrowie publiczne, która została Ambasadorem Fundacji. W ramach spotkania odbyły się szkolenia studenckich ambasadorówna temat akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Frekwencję zapewniło aż 110 studenckich reprezentantów 130 uczelni z 54 miast całej Polski. Przeprowadzenie akcji planowane jest w dniach 22 – 23 kwietnia 2015 r.
Studenci mieli również możliwość przekonać się na własne oczy, jaki jest sens tego, co będą robić.  Drugiego dnia szkoleń poznali dwie wzruszające ludzkie historie: Dawcy i Biorcy. Bliźniaków genetycznych, którzy razem pokonali raka krwi i dziś, po dwóch latach od przeszczepu, mogli się poznać. Takie doświadczenia wzmacniają zaangażowanie osób uczestniczących w akcji.
Każdy z uczestników mógł zadawać pytania, które ewentualnie w późniejszej pracy ułatwią komunikację z osobami zainteresowanymi. Nie pozostały one bez odpowiedzi. Ambasadorzy muszą umieć udzielić odpowiedzieć nawet  na najtrudniejsze pytanie.
Studenci Collegium Mazovia pod wodzą uczelnianego Ambasadora  przeprowadzą akcję „DWA WYMAZY & DO BAZY” w dniach 22-23 kwietnia w godzinach od 10:00 do 18:00. Miejscem przeprowadzenia akcji będzie Galeria S przy ul. Wojskowej. Zostanie ona powtórzona na naszej uczelni w holu głównym w dniach 25-26 kwietnia w godzinach 9:00-14:00.
W tej edycji próbka komórek macierzystych od potencjalnych dawców,  pobierana będzie nie z krwi, jak w poprzednich akcjach, ale z wymazu pobranego z wewnętrznej strony policzka. Jest to zabieg bezbolesny i trwa tylko chwilę.
- Serdecznie zapraszam studentów Mazovii do współpracy – zachęca w rozmowie Monika Talacha. - Do naszej akcji przystąpiło już kilku sponsorów. Galeria S, która udostępniła nam miejsce, agencja reklamowa „Bez szablonu” przekaże nam 10 koszulek dla wolontariuszy z logo Fundacji DKMS, motocykliści siedleckiego „Gryfa” przejadą ulicami miasta z flagami DKMS dla wzmocnienia przekazu i nagłośnienia akcji. Flagi promocyjne przekaże nam firma graficzna „EXON”– wylicza koordynatorka akcji. - Mamy nadzieję, że do naszej wielkiej studenckiej akcji dołączy jeszcze wielu innych.
Wszystkich chętnych wolontariuszy i partnerów prosimy o kontakt z Moniką Talachą pod nr tel. 502-369-443.
Przeczytaj także:
Galeria zdjęć z Konferencji Fundacji DKMS dzięki uprzejmości organizatorów.