Co i gdzie studiować, żeby dobrze zarabiać?

31 sierpnia 2018
Businessman hand putting money coin stack growing business.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło kolejne edycję  systemu, dzięki któremu nie tylko uczniowie, ich rodzice, ale i wszyscy zainteresowani, będą mogli sprawdzić, jak na rynku pracy radzą sobie absolwenci szkół wyższych.

Ulepszony system zwany potocznie ELĄ, korzysta z baz danych ZUS i POL-on. Pierwsze raporty z systemu, dotyczące absolwentów powstały już w 2014 roku. Kolejne dane mogliśmy poznać w poprzednim roku, szerzej o nich pisaliśmy w tym artykule.

Podstawowym powodem, dla którego powołano ELĘ do życia, jest jak najszerszy dostęp do uzyskania informacji o losie absolwentów szkół wyższych. Dostępność jest tu kluczowa – tak, aby zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz uczelnie mogły dostosowywać swoje działania do realnej sytuacji na rynku pracy.

Według wyników badań publikowanych w OGÓLNOPOLSKIM SYSTEMIE MONITOROWANIA EKONOMICZNYCH LOSÓW ABSOLWENTÓW SZKÓŁ WYŻSZYCH kolejny rok z rzędu Collegium Mazovia jest liderem w naszym regionie.

Według rankingów płacowych dostępnych za 2016 rok nasi absolwenci studiów 2-go stopnia zarabiają średnio 3589 zł brutto.

2018_08_30_infografiki_ELA_zarobki_II_Stopien

Z kolei absolwenci po studiach 1-go zarabiają średnio 2845 zł brutto.

2018_08_30_infografiki_ELA_zarobki_I_Stopien

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest stopa bezrobocia wśród naszych absolwentów. Po studiach 2-go stopnia wynosi ona tylko 4,8%.

2018_08_24_infografiki_ELA_czas_II_Stopien

Natomiast po studiach 1-go stopnia 7,9%

2018_08_24_infografiki_ELA_czas_I_Stopien

Jeszcze lepiej wygląda sytuacja, jeżeli porównamy zarobki na poszczególnych kierunkach. I tak na przykład absolwenci Collegium Mazovia po ukończeniu kierunku pielęgniarstwo II stopnia w systemie zaocznym są na pierwszym miejscu pod względem wysokości płac w całym województwie mazowieckim z kwotą 4898,34 zł Bardzo ciekawie wygląda porównanie zarobków naszych absolwentów na tle średniej z kierunków w obrębie dziedziny nauki, do której należy dany kierunek.

2018_08_31_wykres_pielegniarstwo1

Z kolei nasi absolwenci studiów na kierunku budownictwo plasują się na czternastym miejscu w województwie mazowieckim z zarobkami na poziomie 3333,78 zł.

2018_08_31_wykres_budownictwo2

Absolwenci kierunku ekonomia również bardzo dobrze wypadają na tle średniej z kierunków w obrębie dziedziny nauki, do której należy kierunek.

2018_08_31_wykres_ekonomia1

Po studiach na kierunku finanse i rachunkowość nasi absolwenci uzyskują zarobki prawie identyczne do średniej z kierunków w obrębie dziedziny nauk ekonomicznych.

2018_08_31_wykres_finanse1

Czy warto robić takie badania? Najnowsze wyniki ELI pokazują, że tak, ponieważ pozwalają zorientować się, jak absolwenci poszczególnych kierunków i uczelni radzą sobie na rynku pracy. Dodatkowo informacje o tym, ile zarabiają i jak długo szukają pracy mogą pomóc przyszłym studentom w wyborze najlepszej drogi życiowej, a nauczycielom – w zawodowym kierunkowaniu uczniów.

Chcesz wiedzieć, co  i gdzie warto studiować? Wejdź na stronę ela.nauka.gov.pl Zastanawiasz się czy w ogóle warto podjąć studia? Jedno jest pewne – na inwestycji w siebie jeszcze nikt nie stracił.

Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa od 5 czerwca 2018 roku prowadzi rekrutację na semestr zimowy roku akademickiego 2018/2019. W naszej ofercie edukacyjnej znaleźć można studia magisterskielicencjackie i inżynierskie. Absolwentom szkół wyższych polecamy studia podyplomowe. Pielęgniarkom i położnym oferujemy szeroki wachlarz specjalizacji, kursów i szkoleń specjalistycznych.

Zobacz jak zostać studentem Collegium Mazovia i dołączyć do grona dobrze zarabiających absolwentów uczelni wyższych.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

2018_05_10_kierunki_ekonomiczne1

2018_05_10_kierunki_medyczne1

2018_05_10_kierunki_meinzynierskie1