Co studiować, żeby dobrze zarabiać?

28 lipca 2017
Businessman hand putting money coin stack growing business.
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło nową wersję systemu, dzięki któremu nie tylko uczniowie, ich rodzice, ale i wszyscy zainteresowani, będą mogli sprawdzić, jak na rynku pracy radzą sobie absolwenci szkół wyższych.

Ulepszony system zwany potocznie ELĄ, korzysta z baz danych ZUS i POL-on. Pierwsze raporty z systemu, dotyczące absolwentów powstały już w poprzednim roku. Dotyczyły one danych za 2014 rok, szerzej o nich pisaliśmy w tym artykule.

Podstawowym powodem, dla którego powołano ELĘ do życia, jest jak najszerszy dostęp do uzyskania informacji o losie absolwentów szkół wyższych. Dostępność jest tu kluczowa – tak, aby zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz uczelnie mogły dostosowywać swoje działania do realnej sytuacji na rynku pracy.

Według wyników badań publikowanych w OGÓLNOPOLSKIM SYSTEMIE MONITOROWANIA EKONOMICZNYCH LOSÓW ABSOLWENTÓW SZKÓŁ WYŻSZYCH kolejny rok z rzędu jesteśmy liderami w naszym regionie.

Według rankingów płacowych dostępnych za 2015 rok absolwenci Collegium Mazovia uzyskują bardzo dobre zarobki, znacznie przewyższające średnią krajową. Jeszcze lepiej wygląda sytuacja, jeżeli porównamy zarobki na poszczególnych kierunkach. I tak na przykład absolwenci CM po ukończeniu kierunku pielęgniarstwo II stopnia w systemie zaocznym są na pierwszym miejscu pod względem wysokości płac w całym województwie mazowieckim z kwotą 4688.44zł Bardzo ciekawie wygląda porównanie zarobków absolwentów Collegium Mazovia na tle średniej z kierunków w obrębie dziedziny, do której należy dany kierunek.

Pielęgniarstwo

Z kolei absolwenci studiów I stopnia na kierunku budownictwo plasują się na drugim miejscu w województwie mazowieckim z zarobkami na poziomie 3570.67zł.

Budownictwo

Absolwenci kierunku ekonomia również bardzo dobrze wypadają na tle średniej z kierunków w obrębie dziedziny, do której należy dany kierunek.

Ekonomia

Po studiach na kierunku finanse i rachunkowość nasi absolwenci uzyskują zarobki prawie identyczne do średniej z kierunków w obrębie dziedziny, do której należy dany kierunek.

Finanse i rachunkowość

 

Czy warto robić takie badania? Najnowsze wyniki ELI pokazują, że tak, ponieważ pozwalają zorientować się, jak absolwenci poszczególnych kierunków i uczelni radzą sobie na rynku pracy. Dodatkowo informacje o tym, ile zarabiają i jak długo szukają pracy mogą pomóc przyszłym studentom w wyborze najlepszej drogi życiowej, a nauczycielom – w zawodowym kierunkowaniu uczniów.

W kolejnym artykule postaramy się bliżej przyjrzeć pełnym raportom i przedstawić dane dotyczące: czasu poszukiwania pracy, stabilności pracy, wynagrodzeń oraz ryzyka bezrobocia.

Chcesz wiedzieć, co warto studiować? Wejdź na stronę ela.nauka.gov.pl

Zastanawiasz się czy w ogóle warto podjąć studia? Jedno jest pewne – na inwestycji w siebie jeszcze nikt nie stracił.

Zobacz jak zostać studentem Collegium Mazovia

 

2017_05_29_IKONA_jak_zostac2017_05_29_IKONA_irk

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

 

2017_05_29_IKONA_kierunki_medyczne2017_05_29_IKONA_kierunki_ekonomiczne

 

2017_05_29_IKONA_inzynierskie
2017_05_29_IKONA_podyplomowe