Drugie Centrum Symulacji Medycznej Collegium Mazovia! Umowa podpisana.

21 maja 2020
2020_05_21_podpisanie_umowy

W dniu dzisiejszym Collegium Mazovia podpisała umowę na budowę kolejnego Centrum Symulacji Medycznej! Tym razem dla studentów położnictwa!

21 maja 2020 r. w obecności podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomira Gadomskiego, Kanclerz Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej Mariusz Szabłowski podpisał umowę na utworzenie Centrum Symulacji Medycznej Collegium Mazovia mające na celu praktyczne kształcenie studentów położnictwa.

Collegium Mazovia w listopadzie ubiegłego roku otworzyła Centrum Symulacji Medycznej dedykowane dla studentów kierunku pielęgniarstwo. Jest to jedno z największych, pod względem wielkości, Centrum w kraju. W dniu dzisiejszym uczelnia zrobiła kolejny krok.

Podpisanie dzisiejszej umowy jest wyjątkowe – jesteśmy drugą uczelnią w województwie mazowieckim, w której powstanie CSM przeznaczone dla studentów kierunku położnictwo.

Kanclerz Collegium Mazovia w wywiadzie dla mediów podkreślił, że jest to jedyne centrum stworzone przy uczelni niepublicznej, a szóste na skalę kraju. Zaznaczył, że w Polsce ten system kształcenia jest absolutną nowością i wymogiem chwili, ale na świecie jest znany od dawna. Polska nadrabia zaległości. Polskie pielęgniarki są już bardzo cenione, a po takim cyklu kształceniu w warunkach symulowanych na pewno będą jeszcze lepiej wykształcone.

Nowo powstałe Centrum Symulacji Położniczych będzie spójne z już istniejącym Centrum Symulacji Medycznej dla kierunku pielęgniarstwo.

W wywiadzie podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Sławomir Gadomski, podkreślił wyjątkowość dzisiejszego dnia.

„To bardzo dobry dzień dla siedleckich uczelni – ponad 5 mln złotych skierowanych na przygotowanie Centrów Symulacji Medycznych w zakresie kształcenia pielęgniarek i położnych. Warto podkreślić, że to druga edycja programów unijnych realizowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Podpisujemy łącznie 21 umów na ponad 53 mln złotych, w tym 5 mln złotych skierowanych do Siedlec. To sytuacja wyjątkowa. Z 21 umów, dwie zawieramy w Siedlcach. To rzeczywiście przyjemna informacja, dla mnie osobiście jako siedlczanina, ale i myślę, że też podmiotów leczniczych funkcjonujących w tym regionie, bo rzeczywiście zapewnienie wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej, podniesienie jakości kształcenia na uczelniach kształcących pielęgniarki i położne, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa – bo te centra mają przede wszystkim temu służyć, żeby w symulowanych warunkach, studenci mogli zetknąć się z różnymi sytuacjami.”

Razem z Collegium Mazovia uwowę na swoje pierwsze Centrum Symulacji Medycznej dla studentów pielęgniarstwa podpisała Rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach, prof. Tamara Zacharuk.

Kanclerz Collegium Mazovia oficjalnie wyraził nadzieję, że dzisiejszy dzień będzie wstępem do trzeciej edycji programów unijnych. Kolejne edycje mogłyby stanowić wsparcie dla utrzymania kosztownych, ultranowoczesnych i wymagających, już istniejących Centrów Symulacji Medycznych.

Galeria fotografii z wydarzenia:

Zapraszamy na relacje z dzisiejszego wydarzenia: