GDDKiA kolejnym przystankiem na mapie wyjazdów studyjnych

8 lipca 2019
Businessman hand putting money coin stack growing business.

24 maja br. grupa studentów kierunku budownictwo wzięła udział w zajęciach studyjnych przewidzianych w programie studiów.

Gospodarzem zajęć było Laboratorium Drogowe – Wydział Technologii warszawskiego Oddziału GDDKiA. Spotkanie rozpoczęło się w sali konferencyjnej przy obecności Naczelnika oraz Kierowników poszczególnych Zespołów gdzie studenci pod opieką mgr inż. Elżbiety Próchenko zapoznali się ze strukturą organizacyjna i ofertą firmy.

Po krótkim wprowadzeniu grupa studentów udała się na zwiedzanie obiektu. W tym dniu Wydział Technologii udostępnił dla nas swoje pracownie oraz zaprezentował posiadany sprzęt. Swoje drzwi przed studentami otworzyły pracownie: Asfaltów i Mieszanek Mineralno – Asfaltowych, Kruszyw, Diagnostyki Nawierzchni, Gruntów i Geotechniki oraz Betonu i Materiałów Wiążących. Podczas zwiedzania studenci mogli zobaczyć od kuchni jak wygląda praca w laboratorium. Wykonywanie badań laboratoryjnych betonów, materiałów wiążących i prefabrykatów betonowych, pobieranie w terenie, transport i przygotowanie prób w celu przeprowadzenia badań laboratoryjnych, analiza wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych betonów, materiałów wiążących i prefabrykatów betonowych to tylko część z zadań, którymi zajmują się pracownicy laboratorium.

Dużym zainteresowaniem wÅ›ród naszych studentów cieszyÅ‚y siÄ™ pojazdy ZespoÅ‚u Diagnostyki Nawierzchni, sÅ‚użące do wykonywania pomiarów zwiÄ…zanych z odbiorem gotowych już inwestycji, czÄ™sto poszukiwanie byÅ‚y odpowiedzi na pytanie – co sprawia, że nawierzchnia drogi jest równa i ma odpowiednie wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci przeciwpoÅ›lizgowe.

O LABORATORIUM

Laboratorium Drogowe, które w struktury warszawskiego oddziaÅ‚u GDDKiA zostaÅ‚o wÅ‚Ä…czone z poczÄ…tkiem 2011 roku, jako WydziaÅ‚ Technologii (obecnie WydziaÅ‚ Technologii i JakoÅ›ci Budowy Dróg – Laboratorium Drogowe), wykonuje rocznie okoÅ‚o 20 tysiÄ™cy badaÅ„ laboratoryjnych (w zależnoÅ›ci od iloÅ›ci ZadaÅ„ Inwestycyjnych w danym roku kalendarzowym) sÅ‚użących do kontroli jakoÅ›ci prowadzonych robót na Zadaniach Inwestycyjnych i Remontowych. WydziaÅ‚ Technologii skÅ‚ada siÄ™ z piÄ™ciu pracowni: – Zespół Asfaltów i Mieszanek Mineralno – Asfaltowych, – Zespół Kruszyw, – Zespół Diagnostyki Nawierzchni, – Zespół Gruntów i Geotechniki, – Zespół Betonu i Materiałów Wiążących. Za badania stanu jakoÅ›ci istniejÄ…cych dróg, z których korzystajÄ… kierowcy odpowiada Zespół Diagnostyki Nawierzchni. Co roku sprawdza m.in. czy na drogach, którymi zarzÄ…dza GDDKIA na Mazowszu nie pojawiÅ‚y siÄ™ spÄ™kania lub koleiny. SprzÄ™t do diagnostyki nawierzchni to m.in. profilograf laserowy, który bada równość podÅ‚użnÄ… i poprzecznÄ… tras, SRT-3, dziÄ™ki któremu można sprawdzić wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci przeciwpoÅ›lizgowe drogi oraz georadar, który pozwala on na weryfikacjÄ™ gruboÅ›ci konstrukcji dróg bez wykonywania odwiertów.

Strona internetowa laboratorium

Galeria: