Ile zarabia inżynier budownictwa?

17 lutego 2021
2020_02_21_builder_ile_zarabia_inzynier_2
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Mamy dobre wiadomości dla naszych studentów budownictwa! Według najnowszych raportów budownictwo nie zatrzymało się w marcu 2020 r. a wynagrodzenia w branży wzrosły na terenie całego kraju.

W najnowszym numerze Builder z 2 lutego 2021 r. znajdziemy interesujący, z perspektywy prowadzonego kierunku studiów budownictwo w Collegium Mazovia, artykuł pt.” Analiza wynagrodzeń inżynierów budownictwa na koniec roku 2020″.

Przedstawione w artykule wnioski z wyników badań ankietowych wskazują, że wśród projektantów, jak i wykonawców jest najwięcej inżynierów zajmujących się budownictwem kubaturowym, drogowym, mostowym oraz instalacjami i urządzeniami cieplnymi, wentylacyjnymi, gazowymi, wodociągowymi i kanalizacyjnymi. Najmniej jest inżynierów pracujących w firmach o profilu kolejowym, geotechnicznym oraz instalacji i urządzeń elektrycznych oraz elektroenergetycznych, a także hydrotechnicznym i wyburzeniowym.

Wzrost wynagrodzeń jest następstwem zwiększania się doświadczenia. Poziom zarobków inżynierów pełnoetatowych zwiększył się od 7% do nawet 25%.  Pobory inżynierów zostały przebadane również pod kątem miejsca pracy. W mniejszych miejscowościach pobory są większe niż w większych, a wynika to prawdopodobnie z mniejszej konkurencji pomiędzy inżynierami. Natomiast w większych miejscowościach są większe firmy z pokaźniejszym kapitałem oraz bardziej skomplikowane przedsięwzięcia budowlane.

W podsumowaniu artykułu znajdziemy informację, że wynagrodzenia inżynierów budownictwa urosły średnio o 8% w stosunku do analogicznego momentu w roku 2019. Wpływ na poziom wynagrodzenia wciąż mają przed wszystkim rodzaj branży oraz doświadczenie pracownika. Rok 2020 był pełen różnych perturbacji związanych przede wszystkim z globalną pandemią COVID-19, niemniej wprowadzone obostrzenia i utrudnienia w funkcjonowaniu sektora budowlanego nie przełożyły się na spadek wynagrodzeń kadry inżynierskiej.

 Tekst na podstawie artykułu dr inż. Krzysztofa Kaczorka, Builder, 2 luty 2021, str. 68

Cały artykuł można przeczytać TUTAJ

0001

Cyfrowe bezpłatne wydania do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce są dostępne na stronie e.buildercorp.pl