Inspirująco, konkretnie, praktycznie, cz. 2

11 maja 2015
2015-05-11-staterek
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Po pierwszej udanej i krzepiącej wizycie studyjnej, studenci budownictwa, pod przewodnictwem dr inż. Bartosza Zegardło, odwiedzili kolejną inwestycję M3 Przedsiębiorstwa Budownictwa Mieszkaniowego.

- Odwiedziliśmy plac budowy, na którym od niedawna trwają prace ziemne i fundamentowe – relacjonuje dr inż. Bartosz Zegardło opiekun kierunku budownictwo. –  Inwestycja, która powstaje, to budynek mieszkalny wielorodzinny posadowiony na płycie fundamentowej.

Podczas wizyty studenci mieli okazję poznać zasady pracy sprzętu przy wykonywaniu wykopów głębokich.
Poznali także zasady odwadniania głębokiego wykopu. Jednocześnie na części odwodnionej studenci obserwowali wykonywanie podkładu pod płytę z chudego betonu oraz warstwy izolacyjnej.

W związku z tym, że budynek będzie znacznych rozmiarów, a harmonogram prac zakłada optymalizację czasu wykonania, studenci mogli przyglądać się pracom w różnym stopniu zaawansowania budowy. Wykop pod całość obiektu nie został jeszcze zakończony, trwały więc prace ciężkiego sprzętu wykorzystywanego do robót ziemnych.

- Odwodnienie wykopu, które realizujmy to system studni obwodowych połączonych ze studnią zbiorczą, z której w sposób ciągły wypompowywane są wody gruntowe - wyjaśniał kierownik budowy. - W związku z niepewną pogodą, wraz z postępującym wykopem, na bieżąco  wypełniamy jego dno chudym betonem. Zabieg ten zapewnia stabilność dna nawet w przypadku zmiany pogody.

W części budowy, najbliższej postępujacemu wykopowi, wykonywana była pierwsza warstwa izolacji pomiędzy płytą fundamentową, a gruntem. Studenci obserwowali pracowników budowy podczas układania warstwy izolacyjnej z folii. Najciekawszym jednak elementem tych prac było niewątpliwie wstępne ułożenie warstw izolacji pionowej w miejscach występowania dylatacji płyty fundamentowej. W miejscu najbardziej oddalonym od trwających prac ziemnych tj. tam gdzie wykop wykonany był na samym początku, realizowane były prace zbrojarskie.

- Wykonujemy zbrojenie płyty fundamentowej w postaci dwóch siatek – górnej i dolnej – przygotowanych uprzednio w zakładzie prefabrykacji stali i dostarczanych jako gotowe na plac budowy - kontynuował kierownik budowy. –  Prócz prawidłowego ich rozłożenia zadaniem zbrojarzy jest ich odpowiednie połączenie “na zakład”, dozbrojenie odpowiednich miejsc oraz zapewnienie odpowiednich grubości otuliny przez zastosowanie podkładek dystansowych – posumował kierownik budowy.

Następnie studenci udali się do zakładu specjalizującego się w prefabrykacji stalowych elementów zbrojeń by zapoznać się ze stosowanymi tam technologiami oraz obejrzeć magazyn wyrobów gotowych.

Zapraszamy do galerii:

 

dr inż. Bartosz Zegardło ze studentami dr inż. Bartosz Zegardło ze studentami