Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii 2020

26 października 2020
2020_10_26_stater_noblisci_ekonomia_ok
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Wieloletni wykładowca naszej Uczelni – dr Krzysztof Szlichciński – przybliża nam temat tegorocznych Nagród Nobla w dziedzinie ekonomii. Popularyzuje osiągnięcia amerykańskich noblistów i opisuje teorię aukcji. Artykuł Doktora to obowiązkowa lektura dla studentów Wydziału Nauk Stosowanych Collegium Mazovia.

Paul Milgrom i Robert Wilson, profesorowie Uniwersytetu w Stanford, zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii w 2020 roku.

a0269156-b097-45b1-ac49-d0e8bafde08c

 

„Z dużą satysfakcją podjąłem się popularyzacji osiągnięć tegorocznych Laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, gdyż jesienią 2014 roku miałem zaszczyt wziąć udział w jednym z seminariów na temat teorii aukcji w Stanford Graduate School of Business – wówczas z udziałem przyszłego Laureata i jego znakomitych Studentów. Podczas tego seminarium prezentowano efekty wdrażania koncepcji aukcji w dystrybuowaniu wodonośnych działek gruntu w Indiach. Wykup dostępu do takiej działki kreował zamożne osoby posiadające możliwość generowania dochodów w przyszłości dzięki sprzedaży wody innym rolnikom. Już wtedy zainteresowała mnie problematyka teorii aukcji, choć z natury rzeczy obejmuje ona skomplikowane procesy i zawiera pokaźną zawartość ilościowych technik inżynierii matematycznej.” dr K. Szlichciński

Zapraszamy do lektury. Całość artykułu dr K. Szklichcińskiego przeczytasz tutaj.