Nasza wirtualna czytelnia czynna całą dobę

2 lipca 2021
2017_04_23_ibuk_stater1
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Nie zdążyłeś wypożyczyć potrzebnej książki z biblioteki, a jutro ważne zaliczenie lub egzamin? Nic straconego. Możesz skorzystać z platformy IBUK Libra 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu! IBUK Libra to Twoje pogotowie czytelnicze.

Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa posiada dla swoich studentów nowoczesną platformę dla edukacji i rozwoju. Serwis IBUK Libra, należy do Wydawnictwa Naukowego PWN i istnieje od 2007 roku. Platforma udostępnia publikacje w wersji elektronicznej.

Dzięki Bibliotece Collegium Mazovia wszyscy Czytelnicy mają dostęp do wybranych publikacji akademickich i naukowych w języku polskim na platformie IBUK Libra. Z zasobów można korzystać za pomocą komputera, laptopa, tabletu czy smartfona. Technologia IBUK Libra nie wymaga instalowania specjalnego oprogramowania i jest w pełni bezpieczna dla urządzenia użytkownika. Katalogi dostępne są w każdej przeglądarce internetowej.

W związku z przebudową sieci bibliotecznej bibliotek Collegium Mazovia, która potrwa do 14 lipca 2021 r., zachęcamy do intensywnego korzystania z platformy IBUK Libra.

Więcej bieżących informacji na Ogłoszenia Biblioteki Collegium Mazovia lub bezpośrednio pod nr tel. +48 25 633 30 32 w. 77


Dodatkowo można korzystać z tzw. Otwartych Zasobów Edukacyjnych dla uczelni. Wszystkie przydatne linki i odwołania zostały opublikowane na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Znajdziemy w nich wiele ciekawych publikacji, z których możemy skorzystać nie wychodząc z domu. Zapraszamy!

  1. E-podręczniki Open AGH – recenzowane e-podręczniki do przedmiotów ścisłych na poziomie akademickim opracowane przez pracowników AGH do dowolnego wykorzystania.
  2. Open AGH e-zasoby – kursy online, skrypty, testy, ćwiczenia, prezentacje do przedmiotów ścisłych opracowane przez pracowników, doktorantów i studentów AGH.
  3. Fizyka dla szkół wyższych w 3 tomach – darmowy podręcznik akademicki do fizyki ogólnej od Open Stax Polska.
  4. Otwarte Zasoby Edukacyjne Politechniki Wrocławskiej – wideo wykłady i kursy online z analizy matematycznej i fizyki.
  5. Otwarte Zasoby Edukacyjne Politechniki Warszawskiej  – e-materiały akademickie.
  6. Otwarte Zasoby edukacyjne Politechniki Łódzkiej – zawierające kursy z fizyki z materiałami nie tylko dla studentów, rachunku różniczkowego oraz laboratorium matematyczne z GeoGebrą. Kursy umożliwiają zarejestrowanie się dowolnemu użytkownikowi z internetu.
  7. Wszechnica.org – ponad 400 filmów o szerokiej tematyce: od ekonomii, po historię i dziedzictwo kulturowe w formie zapisów wideo i audio wykładów, spotkań, debat i wywiadów z takich instytucji jak Collegium Civitas, Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji im. Bronisława Geremka, Polskiej Akademii Nauk.
  8. Biblioteka Otwartej Nauki – polskie otwarte publikacje naukowe z dziedzin nauk humanistycznych.
  9. Biblioteka Nauki – serwis, w którym we współpracy z bazami bibliograficznymi udostępniane są polskie czasopisma naukowe. Aktualnie w serwisie w otwartym dostępie znajduje się ponad 338 000 artykułów z 1043 czasopism naukowych.
  10. Otwórz książkę – cyfrowa kolekcja książek naukowych polskich uczonych reprezentujących różne dziedziny wiedzy.
  11. CeON – repozytorium Centrum Otwartej Nauki, w którym udostępniane są różnego rodzaju materiały naukowe, takie jak artykuły (zarówno niepublikowane i nierecenzowane – preprinty, jak i te, które przeszły proces recenzji i zostały opublikowane – postprinty), książki, materiały konferencyjne, raporty czy rozprawy doktorskie.
  12. Agregator CeON – stanowi wspólny punkt dostępu do zasobów polskich otwartych repozytoriów, zapewnia ich większą widoczność, szerszą dostępność i łatwiejsze wyszukiwanie.
  13. Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA – udostępnia zdjęcia archiwalne, zdigitalizowane ryciny, starodruki, etc. Część w domenie publicznej (uwaga, wciągające!).
  14. Otwarte Zasoby – katalog otwartych zasobów od grafik i zasobów dziedzictwa narodowego po scenariusze lekcji, e-podręczniki.
  15. Pomorska Biblioteka Cyfrowa – domenę tworzą utwory, które nie podlegają już ochronie prawnej. Oznacza to, że zasoby można wykorzystać w dowolnym celu, tj. rozpowszechniać, kopiować, zmieniać i remiksować, również w celach komercyjnych.
  16. Laboratoria w Hiszpanii (z możliwością przeprowadzania doświadczeń na poziomie uniwersyteckim) dostępne przez Internet (https://labsland.com/blog/en/2020/03/12/schools-and-universities-closure-support/)

źródło: https://www.gov.pl/web/nauka/ksztalcenie-na-odleglosc