Od 1987 roku do dzisiaj, czyli 30-lecie Programu Erasmus+.

5 grudnia 2017
e_30_1600x1200px6
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

W roku 2017 program Erasmus+ obchodzi swoje 30-te urodziny. Z tej okazji Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowa Agencja Programu Erasmus+ zorganizowała konferencję pn. 30-LECIE PROGRAMU ERASMU – marzenia, perspektywy, sukcesyW związku z przystąpieniem Uczelni do programu w roku 2016, w wydarzeniu Collegium Mazovia reprezentowała Koordynator Erasmus+ – mgr inż. Karolina Urban. Poniżej krótka relacja z tego wydarzenia.

W dniu 24 listopada 2017 r. miałam przyjemność gościć na Konferencji z okazji rocznicy 30-lecia programu Erasmus+ w Teatrze Capitol w Warszawie. Jednym z głównych elementów spotkania była Debata Oksfordzka z udziałem studentów z Erasmus Student Network oraz finalistów I Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. Drużyny zmierzyły się w „pojedynku” na słowa ze stwierdzeniem: „Semestr na Erasmusie to najlepszy semestr w trakcie studiów”. Z ust propozycji, w obronie postawionej tezy, padły między innymi takie argumenty jak: praktyczna nauka języka obcego oraz rozwinięcie umiejętności miękkich (m.in. umiejętność zarządzania czasem, samo motywacja, kreatywność) niezbędnych w zdobyciu pracy. Opozycja natomiast skupiła się między innymi na kwestiach finansowych wyjazdu oraz na „luźnym” podejściu do nauki w trakcie stypendium przez niektórych studentów. Debata oksfordzka zakończyła się zwycięstwem drużyny propozycji zarówno ze strony sędziów (skład sędziowski: Karolina Kolbuszewska, Jan Piosik, Piotr Szefer) jak i publiczności.

Następnym punktem konferencji była prezentacja pn. „30 lat w kwadrans – sukcesy i wyzwania w programie Erasmus+”. Zaprezentowała ją Dyrektor Programu, Pani Beata Skibińska. Podczas prezentacji publiczność mogła między innymi poznać krótką historię Programu, jakie korzyści daje wyjazd studentom: kompetencje językowe, kompetencje społeczne, wiedzę, edukację międzykulturową, przyjaźnie, przeżycia, emocje, dla pracownikom: podnoszenie kompetencji, nowe kontakty, wspólne projekty oraz Uczelni: umiędzynarodowienie, strategię, jakość kształcenia, efektywne zarządzanie oraz współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Kolejnym punktem programu była Dyskusja panelowa „Marzenia, sukcesy i perspektywy rozwoju – jak udział w Erasmusie wpłynął na zainteresowania, pasje, ścieżkę kariery, plany życiowe”. Udział w tej dyskusji wzięli stypendyści programu Erasmus+, który odpowiadając na pytania opowiadali jaki wpływ na ich życie miał wyjazd na stypendium.

W Dyskusji panelowej udział wzięli:

Elżbieta Fonberg-Stokłuska – absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studium podyplomowego z Zarządzania Strategicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Pracuje w SGH od 1991 r., w tym od 1993 r. jako kierownik Działu Współpracy z Zagranicą, a od 2006 r. jako dyrektor Centrum Programów Międzynarodowych. Pełni rolę koordynatora uczelnianego programu Erasmus/Erasmus+ od początku realizacji programu w SGH.

Martyna Perek – ukończyła studia magisterskie na Wydziale Administracji Politechniki Warszawskiej (2003‑2008) oraz studia podyplomowe na Wydziale Inżynierii Środowiska PW. Uczestniczka programów SOCRATE S‑Erasmus (2005-2006, Europa-Universität Viadrina, Frankfurt/Oder, Niemcy) oraz Leonardo da Vinci (2008/2009, Innsbruck, Austria). Współzałożycielka i  przewodnicząca Erasmus Student Network Politechniki Warszawskiej. Przez 7 lat pracowała w Departamencie Spraw Europejskich Ministerstwa Gospodarki (obecnie Rozwoju). Od ponad roku w Wydziale Ekonomiczno-Handlowym w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli.

Dr Ryszard Zamorski – pracownik Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Dydaktyk (biochemik) specjalizujący się w problemach umiędzynarodowienia uczelni. „Od zawsze” związany z programem Erasmus, polski ambasador 25-lecia tego programu. Brał udział w opracowaniu założeń programowych Erasmus+ na szczeblu Komisji Europejskiej. Wykładał na ponad 50 uczelniach w UE, USA, Japonii i Australii. Ekspert DAAD w programach STEERING I i STEERING II.

Kamil Bałuk – absolwent socjologii, filologii niderlandzkiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Urodzony w Hannoverze, pochodzi z Wrocławia, mieszka w Warszawie. Reportaże publikował w „Dużym Formacie” i „Przekroju” oraz w zbiorach książkowych „Grzech jest kobietą” i „Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli”. Jego teksty były kilkukrotnie nominowane do Nagrody Newsweeka im. T. Torańskiej w kategorii Młody Talent. Laureat piątej edycji Konkursu Stypendialnego im. R. Kapuścińskiego za projekt zbioru reportaży o współczesnej Holandii, nad którym obecnie pracuje. Autor książki „Wszystkie dzieci Louisa” o 200 dzieciach pewnego dawcy nasienia w Holandii. Był stypendystą programu Erasmus na Uniwersytecie w Uppsali (Szwecja) i Uniwersytecie Masaryka w Brnie (Czechy) oraz na praktyce w Antwerpii (Belgia). Strona internetowa: www.kamilbaluk.pl.

Gabriela Jelonek – tegoroczna laureatka Europejskiej Nagrody dla Młodzieży im. Karola Wielkiego. Nagrodę otrzymała za cykl audycji radiowych w języku angielskim na temat wymian studenckich pt. „Erasmus evening”. Jest dwukrotną stypendystką programu Erasmus. W 2014 roku studiowała na Universidad Complutense de Madrid w Hiszpanii, zaś w 2016 roku na Universidade da Beira Interior w Covilhã w Portugalii. Jest absolwentką dwóch kierunków studiów: politologii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie pracuje jako dziennikarz w wydawnictwie Abrys w Poznaniu.

Podczas konferencji był również czas na podziękowania dla wszystkich osób związanych z Programem, a na zakończenie odbył się koncert jubileuszowy. Wykonawcą był kolejny stypendysta Programu Erasmus+ Jarek Wist, jeden z najlepszych wokalistów swingowych, wokalista, autor tekstów oraz kompozytor.

Na urodzinach nie mogło również zabraknąć tortu urodzinowego, który wjechał na scenę w widowiskowym stylu.

W trakcie spotkania prezentowana była również wystawa jubileuszowa, w której między innymi można było podziwiać plakaty promujące jubileusz 30-lecia programu Erasmus, zaprojektowane przez studentów w ramach konkursu na plakat jubileuszowy. Część z nich znajdą Państwo w galerii poniżej.

Konferencja ta była okazją nie tylko do świętowania 30-lecia Programu, ale również do spotkania uczelnianych Koordynatorów z innych miast, wymiany doświadczeń oraz poznania stypendystów, których życie zmieniło się w trakcie bądź po powrocie ze stypendium. Erasmus+ to program, który naprawdę „zmienia życie, otwiera umysły”. Warto podjąć wyzwanie i wyjechać.

Karolina Urban
Koordynator Erasmus+
Collegium Mazovia

Galeria: