PGNiG Termika oraz Varso Tower kolejnymi punktami na mapie studenckich zajęć studyjnych.

27 listopada 2018
Businessman hand putting money coin stack growing business.
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

26 października 2018 roku grupa studentów kierunku budownictwo ponownie wzięła udział w zajęciach studyjnych przewidzianych w programie studiów.

Studenci pod opieką mgr inż. Elżbiety Próchenko w pierwszej kolejności odwiedzili budowę najnowocześniejszego bloku parowo-gazowego w PGNiG Termika (Elektrociepłownia Warszawa Żerań). Elektrociepłownia Żerań działa od 1954 r. W Warszawie jest to drugie co do wielkości źródło ciepła. Ma moc cieplną na poziomie 1580 MWt, a elektryczną brutto – 386 MW.

Po krótkim wprowadzeniu grupa studentów udała się na miejsce budowy bloku parowo-gazowego oraz zwiedziła i zobaczyła obecnie działające wyposażenie elektrociepłowni.

Uruchomienie nowej jednostki spowoduje, że moc wytwórcza energii elektrycznej wzrośnie z 386 MWe do 690 MWe. Budowa nowego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań jest ważną inwestycją w polską energetykę. Ma istotne znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego aglomeracji warszawskiej. Dzięki zastosowaniu wysokosprawnych, najnowocześniejszych technologii gazowych, nowy blok pozwoli nam spełnić najostrzejsze europejskie kryteria ochrony środowiska.

Następnym punktem programu zajęć była wizyta na budowie najwyższego w Unii Europejskiej budynku biurowego Varso Tower w Warszawie przy ul. Chmielnej. Do solidnego posadowienia Varso Tower zostanie użytych 10 tys. metrów sześciennych betonu i 2,5 tys. ton zbrojenia. Wraz z masztem będzie miał 310 metrów wysokości. Zdetronizuje The Shard w Londynie, który ma 309,6 m i to on jest obecnie najwyższym obiektem w Unii.

Jest on jednym, najwyższym, z trzech budynków, które stanowią kompleks o nazwie Varso (nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy stolicy – Varsovia). Między 53 piętrami budynku kursować będzie 16 wind. Z jego dachu, na wysokości 230 metrów, turyści będą mogli podziwiać wyjątkową panoramę stolicy. Dzięki niemu każdy będzie mógł z góry zobaczyć Pałac Kultury i Nauki.

Studenci mieli możliwość zobaczenia jak wyglÄ…da „od kuchni” budowa kompleksu Varso, jak również zobaczenia najnowoczeÅ›niejszych rozwiÄ…zaÅ„, które sÄ… wykorzystywane podczas powstawania tego typu inwestycji na Å›wiecie.

Galeria: