PIELĘGNIARKI – BOHATERKI NASZYCH CZASÓW

20 marca 2020
2015-06-29-starter
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii. Koronawirus rozprzestrzenia się błyskawicznie. Na świecie zarażonych jest coraz więcej osób. Pielęgniarki codziennie narażają swoje życie i bliskich, by ratować chorych na COVID-19.

Największa walka rozgrywa się w szpitalach, w których znajdują się zarażeni. Pielęgniarki to grupa zawodowa, która z racji wykonywanej pracy znajduje się w najbliższym kontakcie z pacjentem. Zatem są na pierwszej linii frontu w walce z epidemią. Najtrudniej jest w oddziale intensywnej terapii. Tutaj wszyscy pracują w bardzo dużym stresie, szybkim tempie, opiekują się pacjentami w bezpośrednim zagrożeniu nie tylko zdrowia, ale też życia. Każde działanie musi być szybkie i przemyślane. Pewność tego, co należy zrobić wynika z dużej wiedzy i doświadczenia.

W zaistniałej sytuacji pielęgniarki są w gotowości przez cały czas. Spędzają wiele godzin w pracy, aby pomóc wszystkim potrzebującym. Nazywane są niewidzialnymi bohaterkami szpitalnych korytarzy. Pomagają ludziom, bo kochają to co robią. Ten rodzaj pracy nie tylko wyzwala adrenalinę, ale daje też ogrom satysfakcji. Społeczeństwo składa ukłon w kierunku pielęgniarek i docenia ich pracę pełną poświęcenia. Restauracje, piekarnie, ciastkarnie przesyłają na dyżury swoje produkty, posiłki w dowód wdzięczności, ale też by personel medyczny mógł kontynuować swoją dobrą pracę, nie tracąc czasu na przygotowanie jedzenia.

Zmęczenie psychicznie i fizyczne pielęgniarek, które tkwią w tej trudnej sytuacji od wielu tygodni, nie przeszkadza im w wykonywaniu pracy. Potrafią przełamać różne bariery i swoje ograniczenia, aby ratować czyjeś życie. Na ich twarzach widać siniaki i odciski po noszeniu przez wiele godzin masek przeciwwirusowych. Ręce mają wysuszone od częstej dezynfekcji i noszenia rękawiczek. Pracują, pomimo zagrożenia własnego zdrowia, żeby chronić zdrowie i bezpieczeństwo innych. Czują się potrzebne, dbają o swoich pacjentów i są dumne ze swojej profesji. Nie może ich zabraknąć! Ich praca, szczególnie teraz, jest nieoceniona.

tekst opracowała:
mgr Aneta Dmowska-Pycka,
Kierownik Katedry Pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu
w Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkole Wyższej.