Przyszłość należy do kierunków medycznych

16 września 2015
2015_09_15_stater_med
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Myślisz zawód przyszłości? Mówisz, informatyka i wszelkie inne kierunki związane z nowymi technologiami. Tymczasem coraz częściej patrząc w przyszłość warto zwrócić uwagę na nauki medyczne.
Według analiz, jakie przeprowadził serwis Money – US News wśród zawodów, którym należy poświęcić więcej uwagi – pod kątem ścieżki edukacyjnej – są te dotyczące zdrowia, a w szczególności związane ze specjalistyczną opieką nad osobami w wieku starszym. Zaliczają się do nich m.in.: okulistyka, laryngologia, stomatologia, pielęgniarstwo oraz fizjoterapia.  Kierunek fizjoterapii to niezwykle interesująca propozycja dla tych, którzy marzą o pracy w branży medycznej, a także posiadają predyspozycje psychofizyczne do pracy z ludźmi chorymi i niepełnosprawnymi.

Fizjoterapia to zespół naturalnych metod leczniczych, terapii wykorzystujących zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. W stosowaniu leczenia stosuje się różnego rodzaju działania stymulujące przywrócenie maksymalnie możliwej sprawności fizycznej i jakości życia pacjenta. Obecnie fizjoterapia stała się standardem postępowania medycznego wykorzystywanym dla leczenia pacjentów w różnym przedziale wiekowym  i o niejednolitym stopniu niepełnosprawności. Stosowana jest również jako fizjoprofilaktyka. Bez niej nie myśli się już o nowoczesnej medycynie.

Fizjoterapia wychodzi niejako naprzeciw zmieniającej się demografii światowego społeczeństwa. Zbieżne wnioski do amerykańskich opinii przytaczane są w „Analizie zapotrzebowania gospodarki na absolwentów kierunków kluczowych w kontekście realizacji strategii Europa 2020”. Jak czytamy w raporcie – (…) Przewidywany popyt na pracę absolwentów (potencjalnych specjalistów i techników) w krajach Unii Europejskiej koncentrować się będzie w sektorze budownictwa, transportu i logistyki, usług biznesowych, usług nierynkowych ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zdrowia. (…). W sektorze publicznym (administracja, edukacja, opieka zdrowotna) prognozuje się wzrost liczby miejsc pracy o 4,9 miliona.

Rosnące potrzeby rynku dostrzegają również Uczelnie, kształcące przyszłe kadry dla „przyszłości”. – Staramy się rozszerzać ofertę związaną z kierunkami medycznymi. Analizujemy rynek i zauważamy rosnące potrzeby absolwentów kierunków opieki zdrowotnej. Celem kształcenia jest przygotowanie przyszłych absolwentów do zawodowego świadczenia usług zgodnie z wymaganiami obowiązującymi w jednostkach ochrony zdrowia – w zakresie oceny stanu klinicznego pacjentów, zaplanowania terapii i jej modyfikacji w zależności od przebiegu choroby oraz umiejętności prowadzenia kompleksowego procesu rehabilitacji dla celów leczniczych oraz kontrolowania jego efektywności – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Jerzy Jurkiewicz z Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej.

Badania przedstawione w fachowej literaturze wskazują, iż zawód fizjoterapeuty jest zawodem z przyszłością. Ludzie chcą być zdrowi i sprawni, co ma istotny wpływ na ich życie społeczne i zawodowe. Bez wątpienia ma na to znaczny wpływ starzejące się społeczeństwo. Jak podaje Bank Światowy w 2014 roku przyrost naturalny w Polsce wyniósł -0,12% i choć do rekordu z 2000 roku było daleko (-1,04%), wskaźnik ten nie jest zadowalający, a perspektywy, iż ulegnie on znaczącej poprawie są jednak odległe.

Przywołane tutaj analizy badań poświadczają jedynie – iż warto przyjrzeć się starannie kierunkom związanym z medycyną. Prognozą są pozytywne, jeżeli chodzi o perspektywy rozwoju tego segmentu rynku.  Zanim podejmiemy decyzję o wyborze planowanego kierunku studiów, może rozważyć należy także nauki medyczne. Może okazać się za kilka lat, że studiowanie pielęgniarstwa bądź fizjoterapii było przysłowiowym „Strzałem w dziesiątkę”.