Waldemar Sidorczuk o programie Erasmus +

30 października 2017
Businessman hand putting money coin stack growing business.
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Wywiad z Waldemarem Sidorczukiem, absolwentem Wydziału Nauk Stosowanych na kierunku Budownictwo.

Jest Pan jednym z pierwszych studentów, którzy skorzystali z programu Erasmus+ w Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkole Wyższej. Dlaczego zainteresował się Pani wyjazdem szkoleniowym w ramach Programu Erasmus +?

Będąc studentem ostatniego roku studiów na kierunku budownictwo ogólne na uczelni Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach, dowiedziałem się o możliwości wyjazdu na zagraniczne praktyki, organizowane z programu Erasmus+ dla studentów naszej uczelni. Próbując wykorzystać nadarzającą się okazje złożyłem stosowne dokumenty i rozpocząłem poszukiwanie firmy, która byłaby zainteresowana przyjęciem kandydata na praktyki o działalności odpowiadającej dla mojego kierunku.

Gdzie i na jaki okres rozpoczÄ…Å‚ Pan praktykÄ™?

Instytucją, która przyciągnęła moją uwagę okazała się firma z Czech, do której złożyłem swoje CV, a moja kandydatura została przyjęta pomyślnie. I tak rozpocząłem swoją przygodę w mieście Hradec Králové w Czechach. Praktyka trwała pełne dwa miesiące. Do pracy chodziłem przez 5 dni w tygodniu i pracowałem 8 godzin w ciągu dnia. Praca opierała się na programie ArchiCad, w którym projektowałem budynki mieszkalne i biurowe. Pierwsze zadanie dotyczyło zaprojektowania rzutu przekroju i modelu własnej koncepcji domku jednorodzinnego. Po konsultacjach, zgodnie z normami i stylem projektowym nowoczesnych budynków mieszkalnych w Czechach powstał poniższy projekt.

 

projekt1
projekt2

Kolejną pracą, którą wykonałem było wymodelowanie budynku biurowca z przygotowanego wcześniej szkicu elewacji i podstawowych wymiarów budynku. Moim zadaniem było utworzenie projektu w programie ArchiCad z opisaniem podstawowych wymiarów budynku dla każdej kondygnacji budynku, jak również z utworzeniem jego przekroju i zwymiarowaniem.

projekt3

 

Jak ocenia Pan wiedzę zdobytą podczas wyjazdu? Co podczas praktyki najbardziej Panu utkwiło w pamięci?

Jednym z ciekawszych zadań było zaprojektowanie domu bliźniaczego w mieście Pardubice. Na podstawie planu sytuacyjnego i wstępnych wymiarów budynku miałem zaprojektować układy pomieszczeń, wygląd i fasadę budynku, a także ewentualne rozmieszczenie mebli i urządzeń. Wszystkie konsultacje z inwestorem, ewentualne zmiany i uwagi były prowadzone przez jednego z pracowników biura i przekazywane dla mnie, gdzie dokonywałem niezbędnych zmian.

 

projekt6

 

Praca w biurze odbywała się w miłej atmosferze, wszystkie konsultacje związane z wykonywaniem projektów prowadzone były w języku angielskim. Kursy językowe z programu Erasmus+, oraz komunikacja ze studentami z innych krajów, również odbywającymi praktykę w tym biurze, wymusiły, a jednocześnie zmobilizowały mnie do intensywniejszej nauki tego języka. Jest to również, integralna część wyjazdu, która w nieoceniony sposób wpłynęła na moje podejście i postrzeganie znajomości języków obcych.  Poniższe zdjęcie przedstawia pracowników biura, z którymi miałem przyjemność pracować podczas praktyki.

 

22264683_1305459302898081_10528342_n

 

Czy wyjazd na praktyki to tylko praca czy jest także czas na inne aktywności?

Praktyki nie kończą się tylko na pracy, wolne weekendy i pogoda pozwoliły zobaczyć coś więcej niż tylko biuro. Wolny czas starałem się wykorzystywać jak najlepiej, by niczego nie przegapić. Zacząłem zwiedzanie Hradec Králové już od pierwszych dni. Blisko mojego zakwaterowania znajdował się nowoczesny uniwersytet. Jego obiekt robił ogromne wrażenie. Centrum miasta było bardziej zabytkowe, niektóre obiekty powstały, aż w XIV w. Miasto upiększają malownicze budynki, zaprojektowane w różnorodnych stylach, co widać na poniższych zdjęciach.

 

20170726_170343

 

 

21081837_861456264018624_1573103082_o

 

 

20170726_165152

 

W firmie, w której odbywałem praktykę, oprócz mnie odbywali je również inni studenci z Czech, Turcji i z Polski, więc czas wolny organizowaliśmy wspólnie:)
W ramach integracji wybraliśmy się odwiedzić oddalony o 15 km od Hradec Králové malowniczy zamek w Niechanicach.

 

IMG_0446

 

 

W mieście organizowane były różne imprezy okolicznościowe m.in. tańce ludowe, pokazy samolotów, dożynki, festiwale, na których nie mogło nas zabraknąć.

 

20170818_191423

 

 

W wolny weekend wybrałem się również w podróż do stolicy Czech – Pragi. Aby uniknąć korków najbardziej atrakcyjnym środkiem transportu był pociąg. Półtora godzinna podróż i byłem na miejscu. Tysiące turystów z całego świata odróżniają to miasto na tle innych. Praga jest pięknym i zabytkowym miastem, pełnym niesamowitych budowli i pomników. Jeśli jesteś w Czechach koniecznie odwiedź to miasto!

 

20170902_121443

 

 

20170902_150849

 

Czy poleciłby Pan wyjazd w ramach Programu Erasmus+ innym studentom Collegium Mazovia? Co dał Panu taki wyjazd?

Udział w programie Erasmus+ poszerzył moje horyzonty i pokazał mi jak bardzo cenna jest znajomość języka obcego. Dzięki niej można zdobywać wiedzę, poznawać nowe technologie i odkrywać rzeczy do tej pory nieznane. Co więcej program Erasmus+ daje Ci możliwość uczestnictwa w kursie językowym online – za darmo! Podczas praktyki pod względem zawodowym nabrałem doświadczenia z zakresu prac nad dokumentacją projektową, opracowywania planów projektów, opracowywania szczegółów konstrukcyjnych, przygotowywania dokumentacji technicznej, projektowania różnych typów domów z grafiką i rysunkiem. Dzięki praktykom mogłem wykorzystać swoją wiedzę zdobytą na studiach w CM i zapoznać się z praktycznymi zadaniami i obowiązkami, które z pewnością wykorzystam w przyszłej pracy. Wyjazd jest również świetną okazją do poznania kultury innego kraju, innych ludzi, a co za tym idzie nawiązania znajomości, które pozostają na lata. To również wartościowa lekcja na przyszłość.

Nie wahaj siÄ™, wyjazd na Erasmusa to naprawdÄ™ cenna i niezapomniana przygoda!!!