Zakończenie kursu NDT-Bobath Mazovia 2020

12 sierpnia 2020
Businessman hand putting money coin stack growing business.

11 sierpnia 2020 r. odbyło się uroczyste zakończenie kursu NDT-Bobath!

Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa oraz Jednostka Usługowo-Szkoleniowa The Helping Hand wspólnie zrealizowały kurs NDT-Bobath. Uczelnia od wielu lat aktywnie współpracuje ze środowiskiem medycznym. Swoje działania skupia nie tylko na organizacji studiów dla przyszłych pielęgniarek, położnych i fizjoterapeutów, ale również na współpracy w zakresie organizacji kursów i szkoleń. Stąd wspólna inicjatywa z Jednostką Usługowo-Szkoleniową The Helping Hand, której efektem są perfekcyjnie przeszkoleni terapeuci NDT-Bobath.

Kurs został przeprowadzony w oparciu o przepisy Europejskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Bobath (EBTA – Brighton 2018) i  trwał 360 godzin dydaktycznych.

W kursie mogli wziąć udział lekarze medycyny, fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi i logopedzi.

Na program kursu składały się:

• podstawy Koncepcji NDT-Bobath
  • wykÅ‚ady teoretyczne (neurofizjologia, neuropatologia, neuroanatomia, badania diagnostyczne)
  • zajÄ™cia praktyczne (rozwój prawidÅ‚owy i nieprawidÅ‚owy dziecka, stymulacja, torowanie, itp.)
  • praca fizjoterapeutyczna z dziećmi z uszkodzeniami centralnego ukÅ‚adu nerwowego
  • część ‘logopedyczna’ obejmujÄ…ca podstawy rozwoju, tzw. ‘pre-speech’ i rozwoju mowy oraz pokazy pracy i pracÄ™ z dziećmi
  • część dotyczÄ…ca terapii zajÄ™ciowej obejmujÄ…ca teoriÄ™, pokazy pracy i pracÄ™ z dziećmi
  • wczesna interwencja i terapia w koncepcji NDT-wstÄ™p do pracy z niemowlÄ™tami (z objawami zaburzeÅ„ CUN)
  • wykÅ‚ady monograficzne (ortopedia, neurologia, psychologia)
  • demonstracje pracy, badania lekarskie i ocena fizjoterapeutyczna, rozwiÄ…zywanie problemów )
  • współpraca zespoÅ‚u terapeutycznego, sport niepeÅ‚nosprawnych w koncepcji NDT-Bobath.

Kurs podstawowy NDT-Bobath miał na celu przygotowanie specjalistów z wyżej wymienionych dziedzin do pracy w zespole terapeutycznym z dziećmi z zaburzeniami rozwoju psychomotorycznego, ryzykiem uszkodzenia bądź uszkodzeniami centralnego układu nerwowego.

Opiekun naukowy kursu:

• dr hab. Marek Woźniewski – WydziaÅ‚ Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego we WrocÅ‚awiu

Prowadzący (główne bloki programowe):

• dr n. med. Monika GasiÅ„ska (Kraków) – WykÅ‚adowca NDT-Bobath
  • mgr Anna Kejikova (Prostejov, Czechy) – Instruktor terapii mowy NDT-Bobath
  • dr Lea Å uc (Ljubljana, SÅ‚owenia) – Instruktor Senior terapii zajÄ™ciowej NDT-Bobath
  • mgr MirosÅ‚aw Kuta (GÅ‚ogów) – Instruktor Senior fizjoterapeuta NDT-Bobath

Zakończenie kuru i wręczenie certyfikatów odbyło się w auli Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia: