Zakończenie kursu NDT-Bobath Mazovia 2020

12 sierpnia 2020
Businessman hand putting money coin stack growing business.

11 sierpnia 2020 r. odbyło się uroczyste zakończenie kursu NDT-Bobath!

Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa oraz Jednostka Usługowo-Szkoleniowa The Helping Hand wspólnie zrealizowały kurs NDT-Bobath. Uczelnia od wielu lat aktywnie współpracuje ze środowiskiem medycznym. Swoje działania skupia nie tylko na organizacji studiów dla przyszłych pielęgniarek, położnych i fizjoterapeutów, ale również na współpracy w zakresie organizacji kursów i szkoleń. Stąd wspólna inicjatywa z Jednostką Usługowo-Szkoleniową The Helping Hand, której efektem są perfekcyjnie przeszkoleni terapeuci NDT-Bobath.

Kurs został przeprowadzony w oparciu o przepisy Europejskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Bobath (EBTA – Brighton 2018) i  trwał 360 godzin dydaktycznych.

W kursie mogli wziąć udział lekarze medycyny, fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi i logopedzi.

Na program kursu składały się:

• podstawy Koncepcji NDT-Bobath
  • wykłady teoretyczne (neurofizjologia, neuropatologia, neuroanatomia, badania diagnostyczne)
  • zajęcia praktyczne (rozwój prawidłowy i nieprawidłowy dziecka, stymulacja, torowanie, itp.)
  • praca fizjoterapeutyczna z dziećmi z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego
  • część ‘logopedyczna’ obejmująca podstawy rozwoju, tzw. ‘pre-speech’ i rozwoju mowy oraz pokazy pracy i pracę z dziećmi
  • część dotycząca terapii zajęciowej obejmująca teorię, pokazy pracy i pracę z dziećmi
  • wczesna interwencja i terapia w koncepcji NDT-wstęp do pracy z niemowlętami (z objawami zaburzeń CUN)
  • wykłady monograficzne (ortopedia, neurologia, psychologia)
  • demonstracje pracy, badania lekarskie i ocena fizjoterapeutyczna, rozwiązywanie problemów )
  • współpraca zespołu terapeutycznego, sport niepełnosprawnych w koncepcji NDT-Bobath.

Kurs podstawowy NDT-Bobath miał na celu przygotowanie specjalistów z wyżej wymienionych dziedzin do pracy w zespole terapeutycznym z dziećmi z zaburzeniami rozwoju psychomotorycznego, ryzykiem uszkodzenia bądź uszkodzeniami centralnego układu nerwowego.

Opiekun naukowy kursu:

• dr hab. Marek Woźniewski – Wydział Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

Prowadzący (główne bloki programowe):

• dr n. med. Monika Gasińska (Kraków) – Wykładowca NDT-Bobath
  • mgr Anna Kejikova (Prostejov, Czechy) – Instruktor terapii mowy NDT-Bobath
  • dr Lea Šuc (Ljubljana, Słowenia) – Instruktor Senior terapii zajęciowej NDT-Bobath
  • mgr Mirosław Kuta (Głogów) – Instruktor Senior fizjoterapeuta NDT-Bobath

Zakończenie kuru i wręczenie certyfikatów odbyło się w auli Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia: