Collegium Mazovia odpowiada na potrzeby rynku

5 sierpnia 2015
2015_07_30_starter
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Rynek pieczarek w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Spożywamy ich coraz więcej, rośnie też eksport do krajów Europy. Stajemy się światowym potentatem w uprawie grzybów.

Collegium Mazovia, wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom rynku, jako jedyna uczelnia w Polsce oferuje podyplomowe studia z ekonomiki i organizacji produkcji grzybów jadalnych.

Jak podają najnowsze dane Polska jest największym producentem pieczarek w Europie i największym eksporterem tych grzybów na świecie. Aż jedna czwarta pieczarek w Unii Europejskiej to produkty znad Wisły, a 35 procent importowanych pieczarek na świecie pochodzi właśnie z naszego kraju.

Collegium Mazovia, dostrzegając duży potencjał wzrostu tego rynku, jako jedyna w kraju oferuje podyplomowe studia z ekonomiki i organizacji produkcji grzybów jadalnych. – Studia stwarzają możliwość nabycia w krótkim czasie specjalistycznej wiedzy dotyczącej uprawy grzybów jadalnych i zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym. Zajęcia terenowe odbywają się w różnych obiektach pieczarkarskich w okolicy Siedlec i Łosic oraz w wytwórniach podłoża w okolicy Siedlec i Parczewa, a także w centrach logistycznych – tłumaczy dr inż. Grzegorz Koc z Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej.

Organizowane przez uczelnię zajęcia dają możliwość poszerzenia swoich kompetencji dla absolwentów szkół wyższych zainteresowanych tematyką uprawy grzybów jadalnych oraz organizacją pracy w nowoczesnych obiektach uprawowych. Adresatami zajęć są przede wszystkim osoby zajmujące się uprawą grzybów jadalnych, producenci pieczarek, boczniaków, shitake; osoby związane z przetwórstwem grzybów, technolodzy zatrudnieni w wytwórniach podłoża, okrywy oraz w obiektach uprawowych; pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego.

Eksperci szacują, że w kolejnych latach utrzyma się wysoka dynamika wzrostu rynku producentów pieczarek. Wybierając kierunek studiów warto kierować się obecną sytuacją oraz perspektywami rozwoju wybranych branż, dzięki czemu ukończone studia zapewnią absolwentom łatwiejszy start w życiu zawodowym. W przypadku produkcji pieczarek możemy być pewni, że w najbliższej przyszłości Polska nadal będzie wiodącym graczem na tym rynku.

Więcej szczegółów – kliknij tutaj.