E-booki w służbie nauki

2 kwietnia 2020
Baner_e-booki_w_sluzbie_1200x637_0320_A_v1
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Szanowni Studenci Collegium Mazovia!

Z powodu przedłużającej się kwarantanny oraz zamknięcia uczelnianej biblioteki, zachęcamy Państwa do przyłączenia się do akcji „E-booki w służbie nauki”.

Wydawnictwo Naukowe PWN udostępnia od 31 marca br. na platformie IBUK Libra e-booki metodologiczne. Udostępnione e-booki mogą być dużym wsparciem kształcenia w trybie zdalnym, jak i pomocą dla osób, które wykorzystują ten czas na pisanie prac dyplomowych, naukowych lub artykułów.

Bezpłatny pakiet publikacji został udostępniony do końca kwietnia br.

Nie masz dostępu? Zgłoś się do biblioteki po PIN lub zaloguj się przez stronę biblioteki.

Lista tytułów od PWN dostępnych od 31 marca 2020 r. (PDF)


Dodatkowo można korzystać z tzw. Otwartych Zasobów Edukacyjnych dla uczelni. Wszystkie przydatne linki i odwołania zostały opublikowane na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Znajdziemy w nich wiele ciekawych publikacji, z których możemy skorzystać nie wychodząc z domu. Zapraszamy!

  1. E-podręczniki Open AGH – recenzowane e-podręczniki do przedmiotów ścisłych na poziomie akademickim opracowane przez pracowników AGH do dowolnego wykorzystania.
  2. Open AGH e-zasoby – kursy online, skrypty, testy, ćwiczenia, prezentacje do przedmiotów ścisłych opracowane przez pracowników, doktorantów i studentów AGH.
  3. Fizyka dla szkół wyższych w 3 tomach – darmowy podręcznik akademicki do fizyki ogólnej od Open Stax Polska.
  4. Otwarte Zasoby Edukacyjne Politechniki Wrocławskiej – wideo wykłady i kursy online z analizy matematycznej i fizyki.
  5. Otwarte Zasoby Edukacyjne Politechniki Warszawskiej  – e-materiały akademickie.
  6. Otwarte Zasoby edukacyjne Politechniki Łódzkiej – zawierające kursy z fizyki z materiałami nie tylko dla studentów, rachunku różniczkowego oraz laboratorium matematyczne z GeoGebrą. Kursy umożliwiają zarejestrowanie się dowolnemu użytkownikowi z internetu.
  7. Wszechnica.org – ponad 400 filmów o szerokiej tematyce: od ekonomii, po historię i dziedzictwo kulturowe w formie zapisów wideo i audio wykładów, spotkań, debat i wywiadów z takich instytucji jak Collegium Civitas, Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji im. Bronisława Geremka, Polskiej Akademii Nauk.
  8. Biblioteka Otwartej Nauki – polskie otwarte publikacje naukowe z dziedzin nauk humanistycznych.
  9. Biblioteka Nauki – serwis, w którym we współpracy z bazami bibliograficznymi udostępniane są polskie czasopisma naukowe. Aktualnie w serwisie w otwartym dostępie znajduje się ponad 338 000 artykułów z 1043 czasopism naukowych.
  10. Otwórz książkę – cyfrowa kolekcja książek naukowych polskich uczonych reprezentujących różne dziedziny wiedzy.
  11. CeON – repozytorium Centrum Otwartej Nauki, w którym udostępniane są różnego rodzaju materiały naukowe, takie jak artykuły (zarówno niepublikowane i nierecenzowane – preprinty, jak i te, które przeszły proces recenzji i zostały opublikowane – postprinty), książki, materiały konferencyjne, raporty czy rozprawy doktorskie.
  12. Agregator CeON – stanowi wspólny punkt dostępu do zasobów polskich otwartych repozytoriów, zapewnia ich większą widoczność, szerszą dostępność i łatwiejsze wyszukiwanie.
  13. Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA – udostępnia zdjęcia archiwalne, zdigitalizowane ryciny, starodruki, etc. Część w domenie publicznej (uwaga, wciągające!).
  14. Otwarte Zasoby – katalog otwartych zasobów od grafik i zasobów dziedzictwa narodowego po scenariusze lekcji, e-podręczniki.
  15. Pomorska Biblioteka Cyfrowa – domenę tworzą utwory, które nie podlegają już ochronie prawnej. Oznacza to, że zasoby można wykorzystać w dowolnym celu, tj. rozpowszechniać, kopiować, zmieniać i remiksować, również w celach komercyjnych.
  16. Laboratoria w Hiszpanii (z możliwością przeprowadzania doświadczeń na poziomie uniwersyteckim) dostępne przez Internet (https://labsland.com/blog/en/2020/03/12/schools-and-universities-closure-support/)

źródło: https://www.gov.pl/web/nauka/ksztalcenie-na-odleglosc