Erasmus + State University of Applied Sciences w Klaipedzie

23 czerwca 2021
2021_06_23_starter_erasmus
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Zapraszamy na wywiad i relację z wyjazdu wykładowcy Collegium Mazovia do Kłajpedy na Litwie. Wywiad z Panią Agnieszką Michalską, wykładowcą na Wydziale Nauk o Zdrowiu, która wzięła udział w wymianie kadry akademickiej STA w ramach programu Erasmus + na naszej uczelni przeprowadziła Anna Jońska – koordynator Programu Erasmus + Collegium Mazovia.

Wywiad z wykÅ‚adowcÄ… WydziaÅ‚u Nauk o Zdrowiu, PaniÄ… AgnieszkÄ… MichalskÄ…, która w ramach programu Erasmus+ – dziaÅ‚ania wymiany kadry akademickiej – wyjechaÅ‚a do uczelni partnerskiej na Litwie.

  1. Dlaczego zainteresowała się Pani wyjazdem w ramach Programu Erasmus +?

Wyjazdy w ramach Programu Erasmus + otwierają drogę do nawiązania współpracy naukowej i dydaktycznej z zagranicznymi jednostkami naukowymi oraz uczelniami wyższymi. Umożliwiają poznanie funkcjonowania tych jednostek oraz prowadzonych kierunków studiów. Dają także możliwość dydaktykom prowadzenia wykładów w języku angielskim i nawiązywanie współpracy naukowo-badawczej.

  1. Gdzie Pani wyjechała i jakie były cele związane z wyjazdem?

Mój wyjazd szkoleniowy w ramach Programu Erasmus + odbyÅ‚ siÄ™ do litewskiego uniwersytetu – Klaipeda State University Of Applied Sciences w formie Teaching Staff Mobility. Głównym celem wyjazdu byÅ‚o wygÅ‚oszenie serii wykÅ‚adów na temat wpÅ‚ywu wysiÅ‚ku fizycznego na poziom wydolnoÅ›ci fizycznej aerobowej osób starszych. WykÅ‚ad byÅ‚ skierowany do studentów pierwszego i drugiego roku fizjoterapii, pielÄ™gniarstwa i kosmetologii.

  1. Jak wykorzysta Pani wiedzę zdobytą podczas wyjazdu? Czy przywiozła Pani ze sobą jakieś inspiracje?

Zdobyta wiedza i doświadczenie oraz możliwość wykorzystania umiejętności językowych podczas wyjazdu zmotywowały mnie do przygotowania w ramach zajęć dydaktycznych kolejnych wykładów w języku angielskim.

  1. Czy było coś co Panią zaskoczyło podczas pobytu na Erasmusie?

Podczas pobytu na uniwersytecie w Kłajpedzie miałam możliwość obejrzenia specjalistycznych pracowni fizjoterapeutycznych i pielęgniarskich o wysokim standardzie podobnym jakie posiada nasza uczelnia. Najbardziej zaskoczyła mnie obsługa i opieka tych pracowni, która należy do wykładowców prowadzących specjalistyczne zajęcia. Wejście do tych pracowni jest możliwe poprzez elektroniczne logowanie się nauczyciela prowadzącego zajęcia w określonym czasie.

  1. Co sądzi Pani na temat wymiany międzynarodowej?

Wymiana międzynarodowa daje możliwość obycia się z językiem obcym głównie językiem angielskim oraz zdobycia naukowych i dydaktycznych doświadczeń z różnych dziedzin na różnych kierunkach studiów. Dzięki wyjazdowi miałam możliwość poznania zasad i zwyczajów funkcjonowania uczelni oraz programów dydaktycznych z fizjologii na kierunku fizjoterapia i pielęgniarstwo.

  1. Czy poleciłaby Pani wyjazd w ramach Programu Erasmus+ innym pracownikom i studentom Collegium Mazovia?

Zdecydowanie polecam zagraniczny wyjazd w ramach Programu Erasmus + wszystkim zainteresowanym studentom i nauczycielom akademickim oraz administracyjnym pracownikom uczelni, w tym koordynatorom w celu nawiązania partnerskiej współpracy na płaszczyźnie naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej.

  1. Czy wyjechałaby Pani po raz kolejny, gdyby była taka możliwość?

Oczywiście chętnie skorzystam ponownie z takiego wyjazdu. Moje wygłoszone wykłady dla studentów wzbudziły duże zainteresowanie i sprawiły, iż władze uczelni zaprosiły mnie na kontynuację zajęć dydaktycznych w ramach Programu Erasmus +.

  1. Czy wyjazd do uczelni partnerskiej sprostał Pani oczekiwaniom?

Muszę przyznać, że był to bardzo udany i owocny wyjazd, który umożliwił mi nawiązanie znajomości wśród pracowników uczelni, w tym wykładowców prowadzących zajęcia na kierunku fizjoterapia i pielęgniarstwo. Dzięki wyjazdowi poznałam zwyczaje i kulturę akademickiej społeczności litewskiej. Miałam też okazję zwiedzić uniwersyteckie miasto Kłajpedę oraz jej okolicę.

  1. Jakie są Pani rady dla osób wyjeżdżających i rozważających wyjazd w ramach Programu Erasmus+?

Osoby planujÄ…ce wyjazd z Programu Erasmus + powinny podejść optymistycznie do nawiÄ…zania współpracy z uczelniÄ…. Zagraniczny wyjazd do partnerskiej uczelni umożliwi zdobycie wiedzy i doÅ›wiadczeÅ„ w wielu dziedzinach nauki oraz nawiÄ…zanie kontaktów na pÅ‚aszczyźnie naukowo – badawczej i dydaktycznej, a także pozwoli ulepszyć umiejÄ™tnoÅ›ci jÄ™zykowe.

Galeria: