Erasmus +

14 lipca 2021
2021_07_05_stater_erasmus
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Zapraszamy na wywiad i relację z wyjazdu nauczyciela akademickiego Collegium Mazovia do Grecji.

Wywiad z dr inż. Beatą Całką nauczycielem akademickim na kierunku budownictwo w Collegium Mazovia, która po raz kolejny skorzystała z możliwości jakie daje program Erasmus + i wyjechała na szkolenie do Grecji.

Dlaczego zdecydowała się Pani na kolejny wyjazd szkoleniowy w ramach Programu Erasmus +?

Wyjazd w ramach programu Erasmus + był bardzo wartościowym i ciekawym doświadczeniem. Korzyści jakie daje udział w tym programie są niezwykle szerokie. Poczynając od możliwości prowadzenia zajęć w języku obcym, poprzez poznawanie nowych ludzi, ich kultury, tradycji i światopoglądu, a kończąc na możliwości sprawdzenia samego siebie w nowej sytuacji. Uniwersytet w Grecji jest prężnie działającą jednostką naukową. Udział w stażu na tym Uniwersytecie rozwinął zarówno moje kompetencje naukowe jak i dydaktyczne.

Gdzie i w jakim celu odbyła Pani szkolenie?

Podczas pobytu na Uniwersytecie w Grecji brałam udział w szkoleniu pt. „Smart Cities & Technologies”. Szkolenie skupiło naukowców z wielu krajów, a jego tematyka była ciekawa i zmotywowała mnie do dalszej pracy naukowej. Interdyscyplinarność tego szkolenia umożliwiło mi poznanie naukowców nie tylko z Grecji, ale również z Portugalii, Litwy czy Austrii. Oprócz ciekawych tematycznych wykładów, moja wizyta miała na celu poznanie działalności uniwersytetu i wymianę doświadczeń w zakresie dydaktyki i funkcjonowania uczelni, a także rozwój kompetencji miękkich.

Jak wykorzysta Pani wiedzę zdobytą podczas wyjazdu? Czy przywiozła pani ze sobą jakieś inspiracje?

Wizyta na Hellenic Mediterranean University umożliwiła mi poznanie pracowników naukowych tego uniwersytetu oraz określenie wspólnych obszarów zainteresowań badawczych, które w przyszłości mogą zaowocować bardziej sformalizowaną współpracą naukową. W czasie wizyty miałam także możliwość skorzystania z imponujących zasobów bibliotecznych uczelni, które niewątpliwie wykorzystam w pracy naukowej. Ponadto wyjazd pozwolił mi istotnie wzmocnić kompetencje w zakresie umiejętności miękkich, które z pewnością będą przydatne w trakcie zajęć dydaktycznych w Collegium Mazovia.

Czy zaskoczyło Panią coś podczas pobytu w uczelni w Grecji?

Podczas pobytu w Grecji zaskoczyła mnie duża gościnność i otwartość pracowników uniwersytetu. Hellenic Mediterranean University ma prężnie działającą współpracę zagraniczną i rozbudowaną sieć kontaktów naukowców z wielu europejskich uniwersytetów. Od czasu szkolenia otrzymuję zaproszenia i biorę udział w wielu spotkaniach oraz sympozjach organizowanych przez grecki uniwersytet odbywających się on-line. Mogę zatem powiedzieć, że wyjazd w ramach programu Erasmus + był dopiero początkiem mojej międzynarodowej współpracy.

Co sądzi Pani na temat wymiany międzynarodowej?

Wymiana międzynarodowa, np. w ramach Program Erasmus+ daje nieocenioną możliwość podnoszenia umiejętności językowych oraz rozwijania kompetencji społecznych. Jednocześnie zdobyte doświadczenia dydaktyczne mogą stać się źródłem inspiracji metodycznych i merytorycznych nie tylko dla stypendysty Erasmus+, ale również dla współpracowników. Szczególnie zachęcam to wyjazdów studentów Collegium Mazovia, to ciekawe doświadczenie obcowania z nową kulturą z pewnością będzie owocować w Waszej pracy zawodowej.

Czy poleciłaby Pani wyjazd w ramach Programu Erasmus+ innym pracownikom i studentom Collegium Mazovia?

Jeżeli ktoś zastanawia się czy warto spróbować to odpowiadam bez wahania i z pełnym przekonaniem – warto. Program Erasmus + jest idealnym pomostem łączącym Polskę z innymi krajami europejskimi. Może być on niezwykle wartościowy zarówno dla studentów jak i nauczycieli akademickich. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego i odpowiadającego jego zainteresowaniom.

Czy planuje Pani ubiegać się o kolejne stypendium w programie, o kolejną możliwość wyjazdu?

Chciałabym, żeby inni pracownicy, a szczególnie nasi studenci również mieli możliwość wyjazdu w ramach programu Erasmus +, ale jeśli będzie taka możliwość to z chęcią będę ubiegała się o możliwość kolejnego wyjazdu.

Czy wyjazd sprostał Pani oczekiwaniom?

Zdecydowanie wyjazd sprostał moim oczekiwaniom, a ciepłe przyjęcie ze strony pracowników greckiego uniwersytetu utwierdziło mnie w przekonaniu, że warto rozwijać się i nawiązywać zagraniczną współpracę.

Jakie są Pani rady dla osób zastanawiających się nad wyjazdem w ramach Programu Erasmus+?

Jeśli pojawi się, że choć najmniejsza myśl, że może warto spróbować…. to myślę, że trzeba za tą myślą podążać… podróże kształcą i zachęcam naszych pracowników, a szczególnie studentów do podróży w ramach programu Erasmus +. Program Erasmus + nauczył mnie, że polskie uczelnie są na dobrym poziomie i mają dobre zaplecze dydaktyczne i techniczne. Warto czerpać inspiracje z innych jednostek naukowych, ale warto też dzielić się swoimi doświadczeniami. Zachęcam do kontaktu z Panią Anią Jońską – naszym Koordynatorem Erasmus+ w Collegium Mazovia, z pewnością udzieli rad i pomoże w rozwiązaniu wątpliwości, a także we wszystkich formalnościach.

Galeria: