Filia w Otwocku zaprasza na PIĄTKĘ DLA AUTYZMU

9 kwietnia 2025
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

13 kwietnia 2025 roku odbędzie się wydarzenie pn. PIĄTKA DLA AUTYZMU w Ramach Światowych Dni Autyzmu i Dnia Pracownika Służby Zdrowia.

Organizatorem wydarzenia jest Medyczna Szkoła Policealna im. Hanny Chrzanowskiej w Otwocku we współpracy z Filią Akademii Nauk Stosowanych Mazovia w Otwocku i Stowarzyszeniem Nasz Wspólny Dom.

Celem wydarzenia jest m. in. zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób.

Adresatami przedsięwzięcia są:

  • SÅ‚uchacze Medycznej SzkoÅ‚y Policealnej im Hanny Chrzanowskiej w Otwocku,
  • Studenci Akademii Nauk Stosowanych MAZOVIA,
  • Kadra Naukowa Akademii Nauk Stosowanych MAZOVIA,
  • Pracownicy Medycznej SzkoÅ‚y Policealnej im Hanny Chrzanowskiej w Otwocku,
  • Pracownicy WTZ z Powiatu Otwockiego,
  • Pracownicy lokalnych podmiotów leczniczych,
  • MieszkaÅ„cy Otwocka,
  • Pracownicy OÅ›wiaty z terenu powiatu otwockiego.

Szczegółowy harmonogram:

11:00-13:00 Panel dyskusyjny z prelegentami

  • WykÅ‚ad dr hab. psychologii PawÅ‚a Trzemkowskiego pt. „ Ableizm nieuÅ›wiadomiony – od litoÅ›ci, przez infantylność, do obojÄ™tnoÅ›ci. O postawach i przejawach zachowania wobec osób neuroróżnorodnych w ujÄ™ciu psychologicznym.

dr hab. psychologii Paweł Trzemkowski – psycholog kliniczny, psychoterapeuta, specjalista w zakresie terapii uzależnień, nauczyciel; dr hab. psychologii, dr nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, mgr  filologii polskiej, historii i nauk politycznych; naukowo i zawodowo związany z Uniwersytetem Warszawskim i Universität Duisburg-Essen; autor książek i podręczników o tematyce psychologicznej, m.in.: Psychotraumatologia (2016), Psychopatologia szczegółowa dla studentów psychologii (2017), Methodik der kognitiven Verhaltenspsychotherapie (2018), Sei Psychotherapeut. Ethische Grenzen therapeutischer Interaktionen (2021), a także o tematyce literaturoznawczej, m.in.: Literatura straconych złudzeń. Postmodernizm amerykański w zarysie (2008), Autobiografizm utajony. Portret bohaterów prozy Janusza Głowackiego (2014).

Pan PaweÅ‚ Trzemkowski zajmuje siÄ™ dziećmi i mÅ‚odzieżą z autyzmem organizujÄ…c różne formy pomocy i przygotowujÄ…c indywidualne plany terapii we współpracy z personelem i pielÄ™gniarkÄ… Å›rodowiska nauczania i wychowania i kadrÄ… Szkół. Opowie w formie wykÅ‚adu konwersatoryjnego o metodach pracy i terapii z osobami w spektrum autyzmu.. Zaprezentuje książkÄ™ Jacka HoÅ‚uba z 2024 roku pt Wszystko mam bardziej – Å»ycie w spektrum autyzmu, która jest bezpoÅ›redniÄ… relacjÄ… osób dorosÅ‚ych w spektrum, czyli bohaterów tej książki.

  • Warsztat Karoliny Litewskiej pt. „ Terapie poprzez sztukÄ™ oczami wolontariuszki Europejskiego Korpusu SolidarnoÅ›ci w centrum sztuki KCAT w Irlandii.

Pani Karolina Litewska – studentka medycyny, która braÅ‚a udziaÅ‚ w  wolontariacie European Solidarity Corps w Centrum Sztuki KCAT w Kilkenny  w Irlandii, zajmujÄ…cej siÄ™ miÄ™dzy innymi osobami z autyzmem. Zaprezentuje i omówi formy pracy i terapii stosowane wobec osób bÄ™dÄ…cych podopiecznymi placówki w której byÅ‚a wolontariuszkÄ… przez rok. Zaprezentuje film nagrany o tym oÅ›rodku.

Europejski Korpus Solidarności jest zarządzany przez Komisję Europejską i daje możliwości bardzo interesujących form wsparcia w ramach wolontariatu dla młodzieży i studentów do 30 roku życia.

12:00-14:00 Bieg/Nordic walking (6km) im. Hanny Chrzanowskiej

12:00-16:00 Panel rekreacyjno-sportowy

  • Rajd „PiÄ…tka dla autyzmu.

Zapraszamy serdecznie na wydarzenie.