Fizjoterapeuci – poszukiwani specjaliści na rynku pracy

20 lutego 2023
2023_02_17_fizjoterapai_stater_v1
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Dlaczego warto studiować fizjoterapię i jak zacząć pracę w tym zawodzie?

Rosnąca świadomość społeczna, wzrost zainteresowania Polaków sportem, a także starzenie się społeczeństwa sprawiają, że fizjoterapia niedługo może być nazywana „zawodem przyszłości”. Jest to nauka o metodach leczenia środkami naturalnymi, m.in. ruchem, bodźcami termicznymi, kinetycznymi, elektrycznymi, świetlnymi oraz chemicznymi. Fizjoterapia należy do metod rehabilitacji i ma na celu przyspieszenie rekonwalescencji oraz ułatwienie choremu powrotu do sprawności.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Praca fizjoterapeuty polega na diagnozowaniu schorzeń i urazów pacjentów oraz dobieraniu i prowadzeniu odpowiedniej formy terapii. Fizjoterapia oznacza także leczenie nieprawidłowości układów: mięśniowego, mięśniowo-szkieletowego, sercowo-naczyniowego i oddechowego. Pacjenci często zwracają się o pomoc do fizjoterapeuty z powodu złamania kości lub uszkodzenia stawów, osteoporozy, urazu czaszkowo-mózgowego lub przebytego udaru mózgu czy zawału serca. W praktyce wygląda to tak, że podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta zazwyczaj przeprowadza wywiad oraz badanie manualne pacjenta i na ich podstawie wystawia diagnozę. Często posiłkuje się przy tym wynikami badań, które wcześniej zlecił lekarz (np. ortopeda). Następnie ustalany jest plan i cel terapii. Kolejne wizyty polegają przede wszystkim na uczeniu pacjenta odpowiednich ćwiczeń i nadzorowaniu postępów. Profesjonalna opieka fizjoterapeutyczna jest kluczowym punktem całego procesu leczenia i powrotu do zdrowia.

Fizjoterapia – studia

Fizjoterapeuta to zawód medyczny, którego wykonywanie wymaga posiadania dokumentu „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty”. Obecnie, aby uzyskać uprawnienia, trzeba ukończyć jednolite 5-letnie studia wyższe w zakresie fizjoterapii, odbyć 6-miesięczną praktykę zawodową, uzyskać tytuł magistra oraz zdać z wynikiem pozytywnym Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny (PEF). W trakcie studiów student zdobywa wiedzę teoretyczną oraz praktyczną umożliwiającą wykonywanie zawodu fizjoterapeuty – między innymi z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, psychologii, kinezyterapii, fizykoterapii, masażu oraz terapii manualnej.

 2023_01_10_fizjoterapia_V2

Oferty pracy dla fizjoterapeutów

Absolwenci tego kierunku zazwyczaj nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Są zatrudniani w gabinetach rehabilitacji i odnowy biologicznej, szpitalach, klinikach lub przychodniach. Fizjoterapeuci mogą również prowadzić prywatny gabinet i pracować „na własną rękę”. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zleciło wykonanie badania „Barometr zawodów 2022”, z którego wynika, że w prawie połowie polskich powiatów brakuje fizjoterapeutów i masażystów. Jest tylko jeden powiat z nadwyżką tych specjalistów – jasielski. Praca dla absolwentów fizjoterapii czeka więc nie tylko w dużych miastach powiatowych czy tylko w województwie mazowieckim, ale de facto w całym kraju.

O wielości ofert pracy dla fizjoterapeutów można przekonać się, wpisując w wyszukiwarce serwisu praca.pl hasło: praca fizjoterapeuta bądź po prostu fizjoterapeuta. Warto zawęzić zakres poszukiwań do konkretnego miasta lub regionu. Przykładowo, jeśli szukasz pracy w Siedlcach, to lepiej jest wprowadzić hasło praca Siedlce i doprecyzować branżę. Dobrym pomysłem jest także przejrzenie stron z ofertami pracy placówek medycznych i firm, które zatrudniają fizjoterapeutów. Sporo ofert dla fizjoterapeutów jest również w stworzonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Centralnej Bazie Ofert Pracy. Kolejną możliwością jest zapisanie się do tematycznych lub regionalnych grup w mediach społecznościowych.

Będąc studentem dobrze jest odwiedzić biura kariery swojej uczelni, ponieważ często można tam znaleźć propozycje praktyk i staży, a także zaczerpnąć wiedzy, o tym jak napisać CV i list motywacyjny początkującego fizjoterapeuty. Podczas szukania pracy liczą się nie tylko doświadczenie czy dyplom ukończenia szkoły, ale też umiejętność wyróżnienia się na tle innych kandydatów.

Artykuł zamieszczony dzięki współpracy z portalem

logo baner