O kierunku:
Studia niestacjonarne (zaoczne) |       zajÄ™cia sobota – niedziela |
Studia licencjackie trwajÄ…: | |
Absolwenci 5- letnich liceów medycznych – A | 1 rok (2 semestry) |
Absolwenci 2- letnich medycznych szkół zawodowych – C | 1,5 roku (3 semestry) |
Absolwenci 2,5- letnich medycznych szkół zawodowych – D | 1 rok (2 semestry) |
Absolwenci 3- letnich medycznych szkół zawodowych – E | 1 rok (2 semestry) |
Studia na kierunku pielęgniarstwo skierowane są do osób posiadających świadectwo dojrzałości, zainteresowanych uzyskaniem zawodu pielęgniarki/pielęgniarza. Proces kształcenia zapewnia studentowi zdobycie wiedzy kierunkowej oraz nabycie praktycznych umiejętności i kompetencji niezbędnych przyszłemu profesjonaliście realizującemu zadania z zakresu pielęgniarstwa. Studia nastawione są na wspomaganie rozwoju studenta, jego samodzielnego myślenia oraz na kształtowanie etycznych postaw. Kierunek prowadzony jest w formie studiów stacjonarnych.
Cel kształcenia:
- osiągnięcie efektów kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych umożliwiających uzyskanie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki
- przygotowanie wysoko wykwalifikowanej kadry pielęgniarek i pielęgniarzy zdolnych do profesjonalnego, holistycznego sprawowania opieki nad osobami zdrowymi i chorymi.
Studia koncentrujÄ… siÄ™ na:
Przekazaniu ogólnej wiedzy z zakresu nauk medycznych oraz szczegółowej wiedzy z zakresu pielęgniarstwa z uwzględnieniem regulacji prawnych, norm etycznych i deontologii odnoszących się do wykonywania zawodu pielęgniarki.
Kształtowaniu umiejętności:
- korzystania z aktualnej wiedzy dla zapewnienia bezpieczeństwa i wysokiego poziomu opieki
- świadczenia usług w zakresie promowania, zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom
- sprawowania całościowej i zindywidualizowanej opieki nad pacjentem niepełnosprawnym i umierającym
- samodzielnego wykonywania zawodu, zgodnie z zasadami etyki ogólnej i zawodowej oraz holistycznego podejścia do pacjenta, uwzględniającego poszanowanie i respektowanie jego praw
- organizowania pracy własnej
- nawiązywania współpracy w zespołach opieki zdrowotnej
- inicjowania i wspierania działań społeczności lokalnej na rzecz zdrowia.
Kształtowaniu kompetencji społecznych:
- skutecznego i empatycznego porozumiewania siÄ™ z pacjentem
- świadomości czynników wpływających na reakcje własne i pacjenta
- świadomości konieczności permanentnego, ustawicznego kształcenia się.
Kształtowanie umiejętności praktycznych student rozpoczyna w warunkach symulowanych w pełni wyposażonej Pracowni Umiejętności Pielęgniarskich. Kształcenie praktyczne w warunkach naturalnych realizowane jest w formie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w podmiotach leczniczych.
Perspektywy zawodowe:
Absolwent jest przygotowany do samodzielnego wykonywania zawodu pielęgniarki/pielęgniarza. Może podjąć zatrudnienie w:
- publicznych i niepublicznych podmiotach leczniczych, w tym: szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych i opiekuńczo-leczniczych, ośrodkach służby medycyny pracy, w placówkach nauczania i wychowania, ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej oraz żłobkach, klubach dziecięcych i domach opieki społecznej, w jednostkach systemu ratownictwa medycznego oraz sanatoriach
- organach administracji publicznej i innych systemach wykonujących czynności związane z ochroną zdrowia i opieką zdrowotną.
Absolwent studiów licencjackich jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia oraz posiada podstawę do podjęcia kształcenia podyplomowego.
Inne opłaty: