O kierunku:
Studia niestacjonarne (zaoczne) | zajÄ™cia sobota – niedziela |
Studia magisterskie trwają | 5 lat (10 semestrów) |
Fizjoterapia należy do specjalistycznych zawodów medycznych i stanowi główny dział rehabilitacji medycznej. Jej zadaniem jest usprawnienie osób, które utraciły zdrowie, bądź urodziły się niepełnosprawne usuniecie dolegliwości oraz przywrócenie im sprawności funkcjonalnej i ruchowej  w możliwym do osiągnięcia stopniu.  Dziś fizjoterapia jest standardem postępowania wykorzystywanym do leczenia osób w różnym wieku i o różnym stopniu niepełnosprawności. Stosowana jest również jako fizjoprofilaktyka. Bez niej nie ma mowy o nowoczesnej medycynie.
Kto może studiować Fizjoterapię?
Na kierunek fizjoterapia zapraszamy wszystkie osoby posiadające maturę, które chcą pomagać ludziom. Ukończenie fizjoterapii w Akademii Nauk Stosowanych Mazovia daje możliwość zdobycia jednego z najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych zawodów.
Studia na kierunku fizjoterapia trwają dziesięć semestrów w formie 5-letnich studiów jednolitych magisterskich które kończą się egzaminem państwowym. W całym cyklu nauczania student zdobywa szeroką wiedzę teoretyczną oraz praktyczną  z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, psychologii, kinezyterapii, fizykoterapii, masażu oraz terapii manualnej umożliwiającą wykonywanie zawodu fizjoterapeuty. Absolwent nabywa umiejętność diagnozowania pacjenta, wraz z właściwym doborem wykonywanych zabiegów, metod kinezyterapeutycznych, fizykoterapeutycznych, masażu przy uwzględnieniu wskazań, przeciwwskazań, metodyki czy obowiązujących zasad.
Profil studiów ma charakter praktyczny, co zapewni przyszłemu fizjoterapeucie samodzielność myślenia i profesjonalizm w podejściu do powierzonych zadań.
Cel kształcenia:
- przekazanie studentom zgodnie z założonymi efektami kształcenia: wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych niezbędnych do wykonywania zawodu fizjoterapeuty,
- przygotowanie studentów do profesjonalnego świadczenia usług w zakresie oceny stanu pacjenta, planowania terapii i jej modyfikacji oraz skutecznej realizacji w profilaktyce oraz w celach leczniczych.
Studia koncentrujÄ… siÄ™ na:
- przekazaniu studentowi ogólnej wiedzy z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu i nauk o kulturze fizycznej oraz szczegółowej wiedzy kierunkowej z zakresu fizjoterapii, mając na uwadze regulacje prawne oraz normy etyczne,
- kształtowaniu umiejętności w zakresie efektywnego stosowania zabiegów kinezyterapeutycznych, fizykoterapeutycznych i masażu w profilaktyce oraz celach leczniczych, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa,
- kształtowaniu umiejętności świadczenia usług niezbędnych do podtrzymywania sprawności osób w różnym przedziale wiekowym, a także przywracania sprawności, jak również wydolności tym osobom, utraconej lub obniżonej wskutek chorób bądź urazów,
- kształtowaniu umiejętności kontrolowania efektów postępowania usprawniającego i jego modyfikowania w zależności od potrzeb,
- kształtowaniu umiejętności korzystania z aktualnej wiedzy dla zapewnienia wysokiego poziomu świadczonych usług,
- kształtowaniu umiejętności organizowania pracy własnej i współpracy w zespole terapeutycznym,
- wspomaganiu rozwoju studenta, wpojeniu potrzeby ustawicznego kształcenia się,
- kształtowaniu umiejętności samodzielnego myślenia, planowania i działania, a zatem realizowaniu się w pracy indywidualnej z pacjentem,
- kształtowaniu kompetencji społecznych, w tym komunikowania się z pacjentem w poszanowaniu jego godności, rozwijanie wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka,
- przekazaniu informacji o zasadach tworzenia i rozwoju własnej działalności gospodarczej, dzięki której po ukończeniu studiów absolwent będzie mógł stworzyć miejsce pracy dla siebie i innych.
Student nabywa umiejętności praktyczne, korzystając z doskonale wyposażonych pracowni zawodowych. Ponadto Uczelnia przykłada dużą wagę do realizacji zajęć praktycznych i klinicznych z pacjentami oraz praktyk zawodowych na najwyższym poziomie poprzez współpracę ze świetnie wyposażonymi i nowoczesnymi podmiotami leczniczymi w regionie. Student podczas zajęć praktycznych ma niepowtarzalną okazję , aby uczyć się od specjalistów w zakresu fizjoterapii.
Perspektywy zawodowe:
Absolwent studiów kierunku fizjoterapia ma  wiedzę, umiejętności i kompetencje do samodzielnego wykonywania zawodu. Fizjoterapeuta to dziś nie tylko rehabilitant pracujący w szpitalach lub przychodniach, lecz szeroko wykwalifikowany specjalista zajmujący się leczeniem, jak i profilaktyką.
W związku z tym jest przygotowany do podjęcia pracy w:
- szpitalach klinicznych, wojewódzkich, miejskich i uzdrowiskowych;
- gabinetach fizjoterapeutycznych przy lekarzu rodzinnym;
- uzdrowiskach i sanatoriach rehabilitacyjnych;
- ośrodkach rehabilitacyjnych;
- specjalistycznych ośrodkach szkoleniowo-rehabilitacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych;
- poradniach i zakładach pracy chronionej oraz aktywizacji zawodowej;
- ośrodkach prowadzących kursy doskonalące, warsztaty terapii zajęciowej itp.;
- hospicjach;
- domach dziecka i domach opieki społecznej;
- przychodniach sportowo-lekarskich i klubach sportowych;
- publicznych i niepublicznych placówkach prowadzących działalność w zakresie sportu niepełnosprawnych;
- szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej;
- szkołach wyższych, gdzie zajmują się działalnością naukową i dydaktyczną;
- gabinetach odnowy biologicznej;
- klinikach zdrowia i urody, gdzie troszczą się o kondycję oraz dobre samopoczucie gości;
- Spa Wellness;
- gabinetach masażu;
- salonach fitness – prowadzą zajęcia z gimnastyki wyszczuplającej, korekcyjnej, aerobiku;
- absolwenci fizjoterapii mogą także prowadzić własną praktykę w warunkach nie klinicznych.
Absolwenci fizjoterapii mają wiele możliwości dalszego rozwoju i poszerzania zakresu swoich umiejętności poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach (np. masażu japońskiego, tajskiego, akupresury), kontynuację edukacji na studiach podyplomowych (fizjoterapia z gimnastyką korekcyjną, z elementami zdrowia publicznego, fizjoterapia w odnowie biologicznej, pierwsza pomoc medyczna, kosmetologia).
Informacja o opłatach za studia w roku akademickim 2024/2025
Szczegółowe informacje na temat wysokości opłat za studia w roku akademickim 2024/2025, w tym czesnego za semestr i możliwości płatności w ratach, znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Uczelni.
Aby zapoznać siÄ™ z aktualnymi opÅ‚atami, prosimy kliknąć na odpowiednie zarzÄ…dzenie dostÄ™pne w zakÅ‚adce „OpÅ‚aty za studia”.
Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni kierunek studiów, aby wyświetlić właściwe informacje.