Kolejna szansa dla pielęgniarek i położnych

14 maja 2016
2016_05_13_szpital

12 maja w Collegium Mazovia odbyła się konferencja prasowa inaugurująca projekt dofinansowany ze środków UE pn. Podnosimy kompetencje pielęgniarek i położnych.

- W Międzynarodowym Dniu Pielęgniarki mamy do przekazania Państwu i zainteresowanym bardzo dobrą wiadomość – rozpoczęła dr Bożena Piechowicz rektor Collegium Mazovia. – Uczelnia wspólnie z partnerami Mazowieckiem Szpitalem Wojewódzki Sp. z o.o. w Siedlcach oraz Polskim Centrum Edukacji i Analiz „Ordo” Sp. z o.o. w Białymstoku pozyskała środki z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) na podnoszenie kwalifikacji przez pielęgniarki i położne w 6 województwach. Kwota blisko 10 mln złotych zostanie przeznaczona na kursy specjalistyczne i kursy kwalifikacyjne dla 3750 pielęgniarek i położnych. To ogromna szansa na bezpłatny udział tej grupy zawodowej w kursach specjalistycznych i kursach kwalifikacyjnych.

W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele partnerów w projekcie Marcin Kulicki prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach oraz Anna Garucka – dyrektor ds. pielęgniarstwa i organizacji opieki. Wydział Nauk o Zdrowiu naszej uczelni reprezentowała prodziekan dr n. med. Ewa Czeczelewska.

Prace nad wspólnym przedsięwzięciem rozpoczęły się w połowie października ubiegłego roku, kiedy Departament Funduszy Unijnych Ministerstwa Zdrowia ogłosił nabór wniosków w ramach PO WER, Oś Priorytetowa V. Wsparcie dla Ochrony Zdrowia, Działanie 5.4 Kompetencje pielęgniarek i położnych. Kwota dofinansowania, którą przeznaczono na podnoszenie kwalifikacji w obszarach związanych z potrzebami epidemiologiczno- demograficznymi wyniosła 30 mln.

- Nasze konsorcjum – Collegium Mazovia, Szpital oraz Centrum ORDO otrzymało najwyższą kwotę dofinansowania spośród 27 instytucji, które wraz z wkładem własnym partnerów wyniosło prawie 10 mln zł. To wielki sukces. – podkreślała rektor Piechowicz.

Projekt pn. Podnosimy kwalifikacje pielęgniarek i położnych realizowany będzie blisko 2 lata  i zakończy się 31 stycznia 2018 roku. Pierwsze szkolenia już w lipcu br. Collegium Mazovia kształcić będzie pielęgniarki i położne w województwach: lubelskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim oraz dolnośląskim. Mazowiecki Szpital Wojewódzki swoje działania skieruje do zainteresowanych w województwie mazowieckim, a Centrum ORDO obejmie województwo podlaskie.

W katalogu szkoleń opisanych w projekcie znajdą się:

1. Ordynowanie leków i wypisywanie recept
  2. Wywiad i badanie fizykalne
  3. Wykonanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego
  4. Opieka pielęgniarska nad chorymi dorosłymi w leczeniu systemowym nowotworów
  5. Rehabilitacja osób z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi
  6. Wykonanie badania spirometrycznego

Kursy kwalifikacyjne realizowane w ramach projektu:

1. Pielęgniarstwo onkologiczne
  2. Pielęgniarstwo psychiatryczne
  3. Pielęgniarstwo geriatryczne dla pielęgniarek

Szczegóły dotyczące rekrutacji już niebawem na naszej stronie internetowej.

Jednocześnie zachęcamy zainteresowanie pielęgniarki do pozostawienia danych do kontaktu poprzez wypełnienie formularza on-line.

Poniżej zamieszczamy materiał, dzięki uprzejmości Katolickiego Radia Podlasie wyemitowany w ramach magazynu: ,,Jak minął dzień” (autor: Adam Białczak)