Mamy To! Podręcznik do prowadzenia symulacji medycznych

26 listopada 2020
2020_11_25_okladka_poradnik3_1

MiÅ‚o nam zaprezentować najnowszÄ… publikacjÄ™ – PodrÄ™cznik do prowadzenia symulacji medycznej w Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkole Wyższej.

Jak wiemy od 2019 roku działa w Uczelni  Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej.

W Centrum w symulowanych warunkach klinicznych przy użyciu specjalistycznych fantomów i symulatorów studenci kierunku pielÄ™gniarstwo zdobywajÄ… praktyczne umiejÄ™tnoÅ›ci i uczÄ… siÄ™ pracy zespoÅ‚owej. Centrum powstaÅ‚o dziÄ™ki projektowi „Rozwój jakoÅ›ci ksztaÅ‚cenia praktycznego w Collegium Mazovia Innowacyjnej SzkoÅ‚y Wyższej w Siedlcach poprzez utworzenie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej” współfinansowanemu przez UniÄ™ EuropejskÄ… w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Zwieńczeniem projektu jest wydanie profesjonalnego podręcznika do prowadzenia zajęć metodą symulacji medycznej. Symulacje to nowy standard edukacji medycznej. Publikacja jest ściśle dedykowana kadrze dydaktycznej prowadzącej zajęcia ze studentami w Centrum Symulacji Medycznej Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkole Wyższej.

Podręcznik obejmuje zasady przygotowania i prowadzenia zajęć symulacyjnych (Symulacja Niskiej, Pośredniej, Wysokiej Wierności), zasady tworzenia scenariuszy symulacyjnych, prowadzenia debriefingu oraz przygotowanie i prowadzenie zajęć z wykorzystaniem innych form symulacji. Opisuje procesy edukacyjne realizowane metodami symulacji medycznej oraz techniki pracy ze studentem. Określa również zasady tworzenia i prowadzenia Obiektywnego Strukturyzowanego Egzaminu Klinicznego (OSCE).

„Przygotowany podrÄ™cznik wskazuje kierunki przygotowania nauczyciela i instruktora do wprowadzenia na uczelni metod symulacji realizowanych na salach symulacyjnych niskiej, poÅ›redniej i wysokiej wiernoÅ›ci oraz z uczestniczeniem pacjenta standaryzowanego. Wskazuje różne aspekty Å›wiadomoÅ›ci przygotowania scenariuszy symulacyjnych oraz na odpowiedzialność zwiÄ…zanÄ… z ich realizacjÄ…. Wiąże siÄ™ to czÄ™sto z wywoÅ‚aniem lÄ™ku u uczestników, który może wpÅ‚ywać na caÅ‚y proces uczenia siÄ™. Dlatego treść podrÄ™cznika wskazuje jak istotne jest profesjonalne przygotowanie prowadzÄ…cych sesje symulacyjne. Na każdym etapie symulacji stosowane sÄ… techniki psychologiczne i komunikacyjne realizujÄ…ce zaÅ‚ożony cel symulacji, który musi być okreÅ›lony i realizowany odpowiedzialnie.” prof. dr hab. Adam Nogalski

Podręcznik jest dostępny w Bibliotece Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej.