Centrum Symulacji Medycznej Collegium Mazovia – Program rozwoju jakoÅ›ci praktycznego ksztaÅ‚cenia studentów poÅ‚ożnictwa

OÅ› priorytetowa: V Wsparcie dla obszaru zdrowia

Działanie: 5.3 Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych.

Okres realizacji projektu: 01.04.2020 r. – 31.10.2023 r.

Partner: Zamojska Klinika Rehabilitacji sp.z o. o.

Dobór partnera jest podyktowany chęcią zainteresowania absolwentów położnictwa Collegium Mazovia z Siedlec pracą na terenie woj. Warmińsko-Mazurskiego, Mazowieckiego, Lubelskiego, (deficyt kadr) poprzez zapoznanie z placówkami w tym regionie i poprzez relacje wypracowane podczas staży i praktyk. Ma to na celu wzrostu zainteresowania studiami na kierunkach medycznych w CM poprzez uatrakcyjnienie ścieżki kariery zawodowej oraz poprawę warunków opieki medycznej w kraju ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb epidemiologicznych i demograficznych kraju.

Cel projektu: poprawa jakości kształcenia poprzez wdrożenie programu rozwojowego oraz utworzenie monoprofilowego centrum symulacji medycznej dla kierunku położnictwo (utworzono już MCSM dla kierunku pielęgniarstwo w ramach programu POWER) . Projekt przyczyni się do osiągnięcia celu szczegółowego PO WER poprzez realizację kompleksowego programu rozwojowego uczelni w zakresie kształcenia metodą symulacji medycznej, obejmującego wsparcie infrastruktury, kompetencji kadry oraz studentów. Studenci kierunku położnictwo otrzymają wsparcie w zakresie kształcenia przeddyplomowego metodą symulacji medycznej. Program rozwojowy jest narzędziem służącym poprawie jakości nauczania na kierunkach medycznych, który służy realizacji projektów edukacyjnych o charakterze praktycznym. Kluczowym elementem programu będzie utworzenie w uczelni monoprofilowego centrum symulacji medycznej dla kierunku położnictwo. Projekt pozwoli dostosować program kształcenia do oczekiwań rynku oraz wzmocnić praktyczne przygotowanie przeddyplomowe studentów, co przełoży się na wzrost potencjału Uczelni. Proponowane działania wzmocnią kompetencje, które w przyszłości będą stanowiły o konkurencyjności położnych oraz pielęgniarek i pielęgniarzy w zakresie bezpieczeństwa i profesjonalizmu wykonywanych przez nich usług. Spodziewanym efektem będzie zwiększone zainteresowanie kandydatów studiami na kierunku położnictwo i pielęgniarstwo a w przyszłości ograniczenie deficytu wysoko wykwalifikowanych kadr medycznych w kraju.

Cel zrealizowany zostanie poprzez realizację poszczególnych zadań:

  1. Opracowanie programu rozwojowego Collegium Mazovia w zakresie kształcenia metodami symulacji medycznej.
  2. Utworzenie MCSM dla kierunku położnictwo poprzez wykonanie prac remontowo-adaptacyjnych i wyposażenie monoprofilowego centrum symulacji medycznych wraz z odpowiednim wyposażeniem zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia (symulatory, fantomy, trenażery, modele, sprzęt medyczny, meble medyczne, sprzęt audio-video).
  3. Funkcjonowanie MCSM (kształcenie i rozwój).
  4. Program podnoszenia kompetencji dla kadry naukowo-dydaktycznej, technicznej i zarzÄ…dzajÄ…cej (szkolenia).
  5. Opracowanie dodatkowych narzędzi wspomagających proces kształcenia.
  6. Dodatkowe zajęcia szkolenia i warsztaty interdyscyplinarne dla studentów (w tym objęcie ponadprogramowymi służącymi rozwojowi kompetencji istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologicznych i demograficznych kraju).