Relacja z konferencji „Profesjonalna bliskość: Jak zapewnić dobrą opiekę na końcu życia”

13 grudnia 2022
2022_12_12_strter_pokonferencyjny

9 grudnia w murach naszej uczelni odbyła się konferencja szkoleniowa dla personelu medycznego.

Przybyłych uczestników i gości powitała Rektor dr Bożena Piechowicz.

W swoim powitaniu podkreśliła jak bardzo cieszy fakt, że taki temat zostaje podjęty właśnie w Akademii Nauk Stosowanych Mazovia. Wiedza o tym jak pomagać osobom u kresu życia potrzebna jest nam wszystkim niezależnie od profesji choć osobom pracującym z pacjentami jeszcze bardziej.

Dużą radością dla wszystkich organizatorów był fakt tak licznej obecności uczestników konferencji.

Pierwszą prelekcję wygłosił Pan Marcel Andino Velez. Mówił w niej o autonomii pacjenta oraz o całkiem nowej inicjatywie jaką jest koordynator opieki geriatrycznej, która od lat 70 z sukcesem funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych. Są to osoby, które w opiece nad starszymi rodzicami wspomagają ich dorosłe dzieci poprzez planowanie wizyt, wożenie na badania, regularną kontrola przyjmowania leków oraz przestrzegania zaleceń lekarskich. Na polskim rynku pionierem takich działań jest firma „Młodszy brat”

Kolejna prelekcja dotyczyła bardzo trudnego tematu, który jak okazało się na zakończenie konferencji wywołał wiele dyskusji. Pani Joanna Frejus psycholożka i psychoterapeutka, inicjatorka projektu Siostry Ronie w swoim wystąpieniu „Śmierć na początku życia: Jak wspierać rodziców po poronieniu i stracie okołoporodowej?” mówiła o trudnych doświadczeniach osób, które doświadczyły takiej straty. Z przeprowadzonych na grupie ok. 1500 osób ankiet wyłonił się bardzo smutny obraz niezrozumienia jakiego zdarzało się doświadczać osobom tracącym dzieci w okresie okołoporodowym nie tylko kiedyś, ale również współcześnie.

Pani Anja Franczak założycielka Instytutu Dobrej Śmierci oraz doula umierania mówiła o tym jak radzić sobie ze stresem po śmierci pacjenta. Wskazała na różne emocje i stany jakich możemy doświadczyć, a które nie świadczą o nas źle i nie powinny wywoływać poczucie winy u personelu medycznego czy członków rodziny.

Po krótkiej przerwie w dalszą część konferencji wprowadził nas Ksiądz Paweł Siedlanowski Dyrektor Fundacji Siedleckiego Hospicjum Domowego dla Dzieci w swoje prelekcji „Tuż przed podróżą… Jak pomóc choremu (i jego rodzinie) przygotować się do śmierci?” Dzieląc się swoim doświadczeniem z pracy duszpasterskiej oraz hospicyjnej mówił o etapach jakie przechodzi chory i jego rodzina w trakcie trwania choroby i odchodzenia.

Następnie o „Opiece przez komunikację nad chorym o niepomyślnym rokowaniu mówiła Dziekan Uczelni dr n. med. Ewa Czeczelewska.

Ostatnim prelegentem była mgr Dorota Sadowska konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, która mówiła o tym jakie kompetencje zawodowe powinna posiadać osoba zajmująca się pacjentami przewlekle chorymi i u kresu życia.

Organizatorzy konferencji składają wszystkim uczestnikom spotkania podziękowania za udział, przygotowanie interesujących prezentacji i stworzenie bardzo miłej atmosfery podczas całej konferencji. Jeszcze raz dziękujemy za obecność, merytoryczny wkład w wydarzenie i bezcenną wymianę doświadczeń.