Relacja z konferencji „Profesjonalna bliskość: Jak zapewnić dobrÄ… opiekÄ™ na koÅ„cu życia”

13 grudnia 2022
2022_12_12_strter_pokonferencyjny
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

9 grudnia w murach naszej uczelni odbyła się konferencja szkoleniowa dla personelu medycznego. 

Przybyłych uczestników i gości powitała Rektor dr Bożena Piechowicz.

W swoim powitaniu podkreśliła jak bardzo cieszy fakt, że taki temat zostaje podjęty właśnie w Akademii Nauk Stosowanych Mazovia. Wiedza o tym jak pomagać osobom u kresu życia potrzebna jest nam wszystkim niezależnie od profesji choć osobom pracującym z pacjentami jeszcze bardziej.

Dużą radością dla wszystkich organizatorów był fakt tak licznej obecności uczestników konferencji.

PierwszÄ… prelekcjÄ™ wygÅ‚osiÅ‚ Pan Marcel Andino Velez. MówiÅ‚ w niej o autonomii pacjenta oraz o caÅ‚kiem nowej inicjatywie jakÄ… jest koordynator opieki geriatrycznej, która od lat 70 z sukcesem funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych. SÄ… to osoby, które w opiece nad starszymi rodzicami wspomagajÄ… ich dorosÅ‚e dzieci poprzez planowanie wizyt, wożenie na badania, regularnÄ… kontrola przyjmowania leków oraz przestrzegania zaleceÅ„ lekarskich. Na polskim rynku pionierem takich dziaÅ‚aÅ„ jest firma „MÅ‚odszy brat”

Kolejna prelekcja dotyczyÅ‚a bardzo trudnego tematu, który jak okazaÅ‚o siÄ™ na zakoÅ„czenie konferencji wywoÅ‚aÅ‚ wiele dyskusji. Pani Joanna Frejus psycholożka i psychoterapeutka, inicjatorka projektu Siostry Ronie w swoim wystÄ…pieniu „Åšmierć na poczÄ…tku życia: Jak wspierać rodziców po poronieniu i stracie okoÅ‚oporodowej?” mówiÅ‚a o trudnych doÅ›wiadczeniach osób, które doÅ›wiadczyÅ‚y takiej straty. Z przeprowadzonych na grupie ok. 1500 osób ankiet wyÅ‚oniÅ‚ siÄ™ bardzo smutny obraz niezrozumienia jakiego zdarzaÅ‚o się doÅ›wiadczać osobom tracÄ…cym dzieci w okresie okoÅ‚oporodowym nie tylko kiedyÅ›, ale również współczeÅ›nie.

Pani Anja Franczak założycielka Instytutu Dobrej Śmierci oraz doula umierania mówiła o tym jak radzić sobie ze stresem po śmierci pacjenta. Wskazała na różne emocje i stany jakich możemy doświadczyć, a które nie świadczą o nas źle i nie powinny wywoływać poczucie winy u personelu medycznego czy członków rodziny.

Po krótkiej przerwie w dalszÄ… część konferencji wprowadziÅ‚ nas KsiÄ…dz PaweÅ‚ Siedlanowski Dyrektor Fundacji Siedleckiego Hospicjum Domowego dla Dzieci w swoje prelekcji „Tuż przed podróżą… Jak pomóc choremu (i jego rodzinie) przygotować siÄ™ do Å›mierci?” DzielÄ…c siÄ™ swoim doÅ›wiadczeniem z pracy duszpasterskiej oraz hospicyjnej mówiÅ‚ o etapach jakie przechodzi chory i jego rodzina w trakcie trwania choroby i odchodzenia.

NastÄ™pnie o „Opiece przez komunikacjÄ™ nad chorym o niepomyÅ›lnym rokowaniu mówiÅ‚a Dziekan Uczelni dr n. med. Ewa Czeczelewska.

Ostatnim prelegentem była mgr Dorota Sadowska konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, która mówiła o tym jakie kompetencje zawodowe powinna posiadać osoba zajmująca się pacjentami przewlekle chorymi i u kresu życia.

Organizatorzy konferencji składają wszystkim uczestnikom spotkania podziękowania za udział, przygotowanie interesujących prezentacji i stworzenie bardzo miłej atmosfery podczas całej konferencji. Jeszcze raz dziękujemy za obecność, merytoryczny wkład w wydarzenie i bezcenną wymianę doświadczeń.