14 kwietnia 2024 roku miało miejsce wydarzenie pn. PIĄTKA DLA AUTYZMU w Ramach Światowych Dni Autyzmu i Dnia Pracownika Służby Zdrowia, które było zorganizowane przez Medyczną Szkołę Policealną im. Hanny Chrzanowskiej w Otwocku wraz z Filią Akademii Nauk Stosowanych Mazovia w Otwocku.
Pierwszy punkt programu stanowił bieg rekreacyjny i zawody sportowe o Puchar Ministra Zdrowia.
Następnie zgromadzeni wzięli udział w zawodach Nordic Walking, w których nagrodą był Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Główny punkt przedsięwzięcia stanowił panel dyskusyjny poświęcony Autyzmowi i niezbędnym kompetencjom kadry medycznej w kontekście pacjentów z niepełnosprawnościami. Przedstawicielami z ramienia Akademi Nauk Stosowanych Mazovia filia w Otwocku byli:
- Pani Izabela Sopalska-Rybak – założycielka i prezeska Fundacji Kulawa Warszawa. Trenerka, działaczka społeczna, ekspertka w grupach doradczych na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Członkini Warszawskiej Rady Kobiet. Działa na rzecz dostępności i osób z niepełnosprawnościami w Polsce od 2012 roku. Prowadzi szkolenia na temat potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami dla pracowników różnych instytucji oraz firm, lekcje savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami w szkołach, sprawdza dostępność. Wspiera firmy w procesie otwierania się na klienta z niepełnosprawnością, profesjonalizacji obsługi, zwiększania dostępności placówek, usług i procesów. Prywatnie zawodniczka Warszawskiej Drużyny Rugby na Wózkach Four Kings. Była reprezentantka Polski w rugby na wózkach. Wicemistrzyni w Szermierce na wózkach w 2021 r. Laureatka nagrody Kryształek Zwierciadła, ShEO Awards, Mazowiecka Lady D., wybrana przez Kongres Kobiet oraz Ambasadę Brytyjską Liderką Równości woj. mazowieckiego. W 2022 roku otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
- Pan Dariusz Gosk – ekspert ds. dostępności. Były Członek Zarządu i Dyrektor Agencji Zatrudnienia Fundacji Aktywizacja. Posiada 17-letnie doświadczenie w pracy w organizacjach pozarządowych zajmujących się aktywizacją osób z niepełnosprawnościami. Prowadzi szkolenia z obszaru dostępności, projektowania uniwersalnego, niepełnosprawności dla różnych grup odbiorców. Przeprowadza audyty dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej. Był kierownikiem zespołu audytowego w projekcie „Dostępność + dla zdrowia”. Współpracuje z pracodawcami w zakresie realizacji projektów HR, adaptacji i przystosowywania miejsc pracy, zarządzania różnorodnością. Wspiera firmy i instytucje w zakresie przygotowania i przeprowadzenia audytów miejsc pracy i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Koordynował liczne projekty rekrutacyjne mające na celu wdrożenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w instytucjach publicznych i prywatnych. Autor publikacji „Komunikacja bez barier – praktyczny poradnik kontaktu z osobami z niepełnosprawnościami”, „Dostępność szansą dla biznesu”, „5 kroków do zatrudnienia. Osoby z niepełnosprawnością w procesie rekrutacji”. Współautor standardów dostępności dla Szpitali oraz placówek POZ, opracowanych w ramach projektu Dostępność Plus dla zdrowia.
- Pani Agata Spała Zakrzewska – ekspertka ds. dostępności i współpracy z osobami z niepełnosprawnością. Przeprowadza audyty dostępności rekomendując placówkom medycznym rozwiązania wspierające pacjentów/tki z różnymi potrzebami. Współautorka publikacji, artykułów dot. dostępności, tematyki niepełnosprawności. Konsultantka merytoryczna Standardu Dostępności POZ i Szpitali, współautorka publikacji „ZASADY SAVOIR-VIVRE w stosunku do osób ze szczególnymi potrzebami” przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Wyróżniona jako jedna ze 100 najbardziej wpływowych osób z niepełnosprawnością w Polsce (Lista Mocy, Fundacja Integracja).
- Pan Paweł Burczyk – aktor filmowy, prezenter telewizyjny. Absolwentem warszawskiej PWST, który po raz pierwszy przed kamerami wystąpił w jednym z odcinków serialu „W słońcu i w deszczu”. Popularność zyskał dzięki roli Luksusa w telewizyjnym serialu komediowym „13 posterunek”. Wraz z żoną doczekał się dwójki dzieci: syna Maksymiliana i córki Wiktorii, u której przed laty stwierdzono spektrum autyzmu. Choć niepokojące objawy u swojej pociechy aktor zauważył już, gdy zaczęła chodzić do przedszkola, to diagnozę usłyszeli, dopiero gdy dziewczynka miała 10 lat.
Później odbył się rajd 5 „Dla Autyzmu”, po którym uczestnicy wydarzenia mogli się posilić.
Przedsięwzięcie zakończył koncert Wojciecha Gęsickiego.
Wydarzenie stanowiło wymianę myśli i doświadczeń na temat choroby, jaką jest autyzm, a także kształtowało myślenie twórcze i umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji.
Galeria: