Wiedza i praktyka w ochronie i promocji zdrowia – Konferencja Naukowa

28 października 2016
2016_10_26_konferencja_wiedza_i_praktyka_2

W dniach 20-21 października 2016 roku w Collegium Mazovia odbyła się Konferencja Naukowa pod nazwą „Wiedza i praktyka w ochronie i promocji zdrowia”.

Konferencja miała charakter wielopłaszczyznowej wymiany doświadczeń ludzi nauki i praktyki. Adresowana przede wszystkim do szerokiego grona odbiorców zajmujących się zawodowo problematyką ochrony zdrowia, edukacją i promocją zdrowia, bezpieczeństwem i higieną pracy, problemami wieku senioralnego, kształceniem kadr na potrzeby ochrony zdrowia, bezpieczeństwa pracy i pomocy społecznej.

Organizatorami wydarzenia byli: Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Medycyny Środowiskowej w Sosnowcu, Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa oraz Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

Tuż po przywitaniu gości przez dr Bożenę Piechowicz, rektor Collegium Mazovia, wykład wygłosił prof. dr hab. n. med. Andrzej Wojtczak, wybitny specjalista zdrowia publicznego. Bezpośrednio po wykładzie miały miejsce dwie debaty eksperckie pt. ,,Kształcenie kadr na potrzeby systemu ochrony zdrowia” oraz ,,Współczesne problemy cywilizacyjne wyzwaniem dla Zdrowia Publicznego”

W ramach spotkania odbyły się trzy sesje panelowe. Podczas pierwszego panelu wykłady wygłosili:

• dr n. med. Dominik Olejniczak, dr n. med. Anna Staniszewska: Ocena możliwości zdrowotnej osób starszych w kontekście nieracjonalnego zażywania leków.
  • dr n. med. Agnieszka Dakowicz, mgr Anna Gradkowska, dr n. med. Anna Milewska, lek. med. Anna Matysik, mgr Katarzyna Tarkowsk, mgr Magdalena Białowieże: Zastosowanie fizykoterapii w leczeniu dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
  • dr n. o zdr. Małgorzata Dziechciarz: Niepełnosprawność prawna a biologiczna osób w podeszłym wieku mieszkających na wsi.
  • dr n. med. Wojciech Boratyński, mgr Paulina K. Mularczyk, Karolina Kosiacka: Pogląd studentów ratownictwa medycznego na pobieranie narządów dla dokonywania przeszczepów.
  • mgr Sylwia Wójcik, dr hab. Mariusz Duplaga: Znaczenie kompetencji zdrowotnych dla skuteczności leczenia chorób przewlekłych.
  • mgr Arkadiusz Rutkowski: Postępowanie z pacjentem w warunkach szpitalnego oddziału ratunkowego. Wybrane zagadnienia.

W drugiej części panelowej głos zabierali:

• mgr Dariusz Góra: Stan powietrza atmosferycznego i jego analiza na terenie Bielska-Białej w latach 2010-2015 z uwzględnieniem warunków klimatycznych.
  • dr hab. n. med. Sławomir Kasperczyk, dr Michał Dobrakowski, dr hab.. Aleksandra Kasperczyk, mgr Anna Machoń-Grecka, dr Marta Boroń, prof. Ewa Birkner: Wpływ krótkoterminowego narażenia na ołów na odpowiedź immunologiczną, hematopoetyczną i stres oksydacyjny.
  • dr hab. Elżbieta Królak, dr inż. Jolanta Raczuk: Środowiskowe zagrożenia zdrowia – wybrane lokalne problemy gospodarki wodnej.
  • dr Aleksandra Gliniewicz, mgr Marta Przygodzka: Komary w Polsce – możliwe zagrożenia dla zdrowia.
  • dr hab. hab. Justyna Rogowska, mgr Wojciech Ratajczyk, hab. dr hab. Lidia Wolska: Oczyszczalnie ścieków jako potencjalne źródło zanieczyszczenia wód.
  • mgr Anna Tubek, dr hab. Mariusz Duplaga: Ocena funkcjonalności mobilnych dotyczących odżywiania.
  • mgr Wiktor Bogusław Boruta: Terapie animalistyczne w procesie rewalidacji osób niepełnosprawnych intelektualnie.
  • mgr Joanna Skonieczna: Korzystanie z Internetu przez młodzież gimnazjalną w Warszawie.
  • dr Marlena Robakowska, mgr Anna Tyrańska-Fobke, dr Marzena Zarzeczna-Baran: Zastosowanie narzędzi nauki poprzez zabawę w edukacji zdrowotnej – analiza wybranych kampanii zdrowotnych.

Drugi dzień konferencji rozpoczęła debata ekspercka pt. ,,Bezpieczni i zdrowi do emerytury”.

Następnie rozpoczęła się trzecia sesja panelowa, w której kolejno głos zabierali:

• dr inż. Marcin Krause: Problemy oceny ryzyka zawodowego w aspekcie miejsca i warunków wykonania pracy oraz pracujących i grup szczególnego ryzyka.
  • dr inż. Zbigniew Jóźwiak: Charakterystyka obciążeń występujących u pracowników zatrudnionych w transporcie osób niepełnosprawnych.
  • mgr Agnieszka Mazur, dr n. med. Marta Kłak: Stres a wypalenie zawodowe
  • mgr Ewelina Kocur: Wpływ działań promujących higienę rąk na przestrzeganie procedury dezynfekcji rąk przez pracowników ochrony zdrowia.
  • dr n. med. Marta Kłak: Mobbing w pracy
  • dr inż. Marcin Krause: Percepcja wysiłku głosowego i obciążenia psychicznego na przykładzie stanowiska pracy nauczyciela akademickiego – studium przypadku.
  • dr Jerzy S. Marcinkowski: Kształcenie na kierunku ergonomia edukacją specjalistów z zakresu kształtowania warunków pracy.

Gospodarzem spotkania był dr n. o zdr. Jarosław Chmielewski reprezentujący Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

Galeria: