Wywiad z dr Pawłem Wolińskim wykładowcą na kierunku budownictwo w Collegium Mazovia.
Dlaczego zainteresował się Pan wyjazdem szkoleniowym w ramach Programu Erasmus +?
Słyszałem bardzo dużo pozytywnych opinii o programie od pracowników Collegium Mazovia, a także od kolegów z innych uczelni. Wszyscy opowiadali jak niesamowitym doświadczeniem jest wyjazd na Erasmusa i postanowiłem spróbować swoich sił.  Dodatkową zachętą było to, że miałem jechać ze znajomym profesorem. Miałem także nadzieje na poszerzenie wiedzy z dziedzin, którymi się zajmuje.
Gdzie odbył Pan szkolenie i jakie były cele związane z wyjazdem?
Na szkolenie wyjechałem do Paryża. Było to wydarzenie koordynowane przez dwie uczelnie ESTP Paris L’ecole Des Grands Projets oraz EIVP Ecole des Ingénieurs de la Ville de Paris, Ecole Superieure du Génie Urbain. Całe wydarzenie było skierowane do pracowników dydaktyczno-naukowych. Dało mi to możliwość poznania nowych osób. Bardzo ciekawy okazał się też wykład na temat sposobów komunikacji. Miałem również okazję zapoznać się z metodami badawczymi i funkcjonowaniem uczelni w innym kraju.
Jak wykorzysta Pan wiedzę zdobytą podczas wyjazdu? Czy przywiózł Pan ze sobą jakieś inspiracje?
Myśl, która towarzyszy mi od powrotu to taka, że warto wyjeżdżać. Naprawdę jeśli, ktoś się zastanawia, to niech przestanie i składa dokumenty na Erasmusa. To wspaniała możliwość, aby poznać kulturę i zwyczaje innych narodowości, a także poszerzyć sieć swoich międzynarodowych kontaktów. Wiedzę, którą zdobyłem podczas tego wyjazdu wykorzystam na swoich zajęciach ze studentami.
Czy było coś co zaskoczyło Pana podczas pobytu na Erasmusie?
Niezmiernie ciekawe i zaskakujące było doświadczenie kultury Paryża, jego przepięknej architektury z przeszłości, ale też robiącej niesamowite wrażenie dzielnicy współczesnej. Chociaż jedzenie nie trafiło do listy moich ulubionych dań, niemniej jednak jest to ciekawy przystanek na kulinarnej mapie świata.
Co sądzi Pan na temat wymiany międzynarodowej?
Wymiana międzynarodowa ma ogromny wpływ na rozwój człowieka. Nie można po podróży dłuższej czy krótszej wrócić i być takim samym jakim się było. Jest to na pewno coś z czego każdy powinien skorzystać na etapie swojej kariery akademickiej – czy to jako student czy pracownik uczelni wyższej.
Czy poleciłby Pan wyjazd w ramach Programu Erasmus+ innym pracownikom i studentom Collegium Mazovia?
Tak jak mówiłem wcześniej – uważam, że każdy powinien skorzystać z wyjazdu z programu. Wiem też, że takie możliwości są. Dlatego warto i jak najbardziej zachęcam i będę zachęcał innych, żeby tego spróbowali.
Czy wyjechałby Pan po raz kolejny, gdyby była taka możliwość?
Oczywiście! Jeśli inni nie będą chcieli to proszę mnie zapisać na kolejny wyjazd. Takich okazji nie można przepuszczać.
Czy wyjazd do uczelni partnerskiej sprostał Pana oczekiwaniom?
Wyjazd był bardzo interesujący. Miałem nadzieje na więcej informacji i wiedzy związanej z moja dziedziną nauczania i badań, ale i tak uważam, że warto stawiać sobie wyzwania i próbować nowych rzeczy.
Jakie są Pan rady dla osób wyjeżdżających w ramach Programu Erasmus+?
Przede wszystkim znaleźć w sobie odwagę. Nie wszystko jest takie straszne, jak nam się wydaje na pierwszy rzut oka. Po drugie uczyć się języków – to jest umiejętność, która jest nas w stanie uratować w wielu sytuacjach i przede wszystkim otworzyć przed nami świat pełen fantastycznych ludzi, kontaktów i wszelkiego rodzaju przygód.
z dr PawÅ‚em WoliÅ„skim rozmawiaÅ‚a Anna JoÅ„ska – koordynator Programu Erasmus + Collegium Mazovia
Galeria zdjęć: