Zostań wolontariuszem!

30 września 2022
Zostań wolontariuszem
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Myślałeś kiedyś o tym, żeby pomagać ludziom? A może sprawia Ci radość praca z dziećmi? Potrzebujemy właśnie Ciebie!

Przyłącz się do grona wspaniałych ludzi, którzy część swojego czasu postanowili poświęcić, żeby pomóc innym. Jednym z nich jest nasz student i teraz jemu oddajemy głos.

Nazywam się Robert Boguszewski – na co dzień zwykły człowiek. Studiuję Finanse i Rachunkowość w Collegium Mazovia, teraz Akademii Nauk Stosowanych Mazovia, pracuję w banku, a wolny czas spędzam z dobrym filmem, książką lub po prostu spotykam się ze znajomymi. Od kilku lat aktywnie działam też w różnych wolontariatach. Zaczęło się niewinnie – od stania przy wózkach w sklepach podczas zbiórek żywności. W drugiej klasie technikum, zainspirowany przez nauczycielkę, razem ze znajomymi stworzyłem własną inicjatywę społeczną “Lekcje z Panem Pieniążkiem”. Po sukcesie naszego przedsięwzięcia utworzyliśmy kolejną grupę projektową. Tym razem z naszej wspólnej i ciężkiej pracy wyszła kampania społeczna “Olabogababciu”. Ten projekt społeczny realizowaliśmy przez dwa lata. Razem z Policją oraz bankiem współpracującym dotarliśmy z naszym przekazem do blisko kilku tysięcy osób w naszym regionie.  Kolejny rok to był czas na pracę zawodową oraz studiowanie finansów. Po czasie poświęconym samodoskonaleniu i pozyskiwaniu nowych umiejętności natknąłem się na nową inicjatywę społeczną – być może najszlachetniejszą akcję, jaką było mi dane wspierać i tworzyć.

Akademia Przyszłości – inicjatywa Stowarzyszenia Wiosna (organizacja odpowiada również za program Szlachetna Paczka). Działania tej akcji skierowana są do dzieci, które mają jakiekolwiek problemy/zaburzenia związane z poczuciem własnej wartości czy wiary w swoje umiejętności. Akademia Przyszłości opiera się na pracy wolontariuszy. Ludzie zgłaszający się do tej roli zostają sparowani z dzieckiem. Po tym czeka ich wspólna praca trwająca od października do maja –  tyle trwa rok akademicki w Akademii Przyszłości.

W szeregach Akademii zaczynałem jako wolontariusz. Obecnie pełnię funkcję Lidera Kolegium przy Szkole Podstawowej nr. 9 w Siedlcach oraz Specjalisty ds. promocji Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości.

Jak wygląda praca wolontariusza?

Spotkania z dzieckiem mają charakter indywidualny. To daje wolontariuszowi, czyli być może Tobie, możliwość wyłapania i skupienia się na problemach, z którymi boryka się podopieczny. Rozpoznanie trudności pozwoli dostosować sposób prowadzenia zajęć do potrzeb dziecka, a to pomoże dziecku dokonywać postępów, które oboje będziecie dostrzegać. Zapewniam Cię, nie ma lepszego uczucia niż świadomość, że w jakiś sposób udało Ci się pomóc dziecku – przeżyłem to – coś nie do opisania, trzeba tego doświadczyć.

Pracując z dzieckiem, kierujemy się zasadą niesienia “mądrej pomocy”. Na czym to polega? Najprościej opisując, staramy się nie wykonywać zadań za podopiecznego. Zamiast tego, przygotowujemy warunki do przezwyciężenia trudności, udostępniamy narzędzia i służymy radą oraz “asekurujemy” podczas pracy. To działa, a dumna mina dziecka po jest bezcenna.

Zastanawia Cię pewnie ile czasu potrzeba na wolontariat? Wbrew pozorom niewiele. Praca z dzieckiem to ok. godzina tygodniowo. Do tego musisz doliczyć około 2 godziny w ciągu całego miesiąca na spotkania kolegialne, czyli spotkania wszystkich dzieci i wolontariuszy na, np. wspólny spektakl w teatrze. Czy to dużo? Moim zdaniem niewiele – bardzo często więcej czasu spędzamy na przeglądaniu różnych mediów społecznościowych. Wyobraź sobie, że ten czas, który przepływa Ci przez palce podczas scrollowania poświęcisz na skuteczną pomoc innym – fajna perspektywa, prawda?

Aby rozpocząć pracę z podopiecznym, musisz zgłosić się za pośrednictwem strony www.superw.pl. Po wypełnieniu krótkiego formularza skontaktuje się z Tobą Twój przyszły przełożony. Następny etap to rozmowa wstępna, po której otrzymasz zaproszenie na specjalne szkolenie – przygotuje Cię ono do pracy z dzieckiem oraz pozwoli poznać innych wolontariuszy, z którymi prawdopodobnie będziesz działać podczas roku akademickiego. Po zakończeniu szkolenia spotkasz się razem ze swoim liderem oraz innymi wolontariuszami na “parowanie z dzieckiem”, a kiedy zostanie Ci przydzielony podopieczny, zaczynasz działać.

Może boisz się, że zostaniesz sam/sama z dzieckiem i nie będziesz wiedzieć co robić dalej? Nic bardziej mylnego! Twoją pracę będzie wspierać Lider, inni wolontariusze oraz infolinia z psychologiem ze stowarzyszenia. Razem rozwiążecie każdy problem, jaki pojawi się podczas pracy z podopiecznym. Dodatkowo wraz z przyznaniem roli wolontariusza otrzymasz dostęp do specjalnego systemu, gdzie znajdziesz wiele scenariuszy na poprowadzenie zajęć. Zdarzy się, że może Ty i Twój podopieczny lubicie planszówki? Nie ma problemu – Stowarzyszenie Wiosna przygotowało specjalną planszówkę, która przypadnie do gustu każdemu.

Kto może się zgłosić na wolontariusza? Każdy!

Warunkiem jest chęć niesienia pomocy oraz ukończenie 18 lat – osoby młodsze będą potrzebować zgody opiekuna prawnego. Nie ma żadnego górnego limitu wieku. W naszych szeregach są studenci, ludzie ustatkowani oraz emeryci. A wszyscy kierujemy się zasadą: “Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata, ale może zmienić świat jednej osoby”.

Aktualnie prowadzimy nabór wolontariuszy. Zgłoś się na stronie www.superw.pl i zmień życie dziecka, które potrzebuje pomocy w odnalezieniu się w obecnym świecie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych działaniach? Odwiedź nas pod adresem https://akademiaprzyszlosci.org.pl .

Szlachetna-Paczka-i-Akademia-Przyszlosci-szukaja-wolontariuszy-768x546