Czy w Siedlcach jest szansa na produkcję biowęgla z odpadów ogrodowych i kuchennych?

22 listopada 2023
2023_11_21_starter_wizyta_um_w_ans_mazovia
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

W dniu 21 listopada 2023 roku w Akademii Nauk Stosowanych Mazovia miaÅ‚o miejsce spotkanie naszych pracowników naukowych z Panem Andrzejem Sitnikiem, Prezydentem Miasta Siedlce, prezesami spółek miejskich, tj. Panem PawÅ‚em Olszewskim, Prezesem ZakÅ‚adu Utylizacji Odpadów, Panem PawÅ‚em Truszkowskim, Prezesem Agencji Rozwoju Miasta Siedlce, Panem Markiem JastrzÄ™bskim z ARMS. Prezesa PEC, reprezentowaÅ‚a Pani Sylwia Osiejuk – Kierownik DziaÅ‚u Technicznego, natomiast przedstawiciele biznesu, z którymi nasza uczelnia współpracuje, to Pan Jan GÅ‚adki, Dyrektor Operacyjny kanadyjskiej firmy RDA Technologies Incorporated, Pani Karolina Kowalska, Wiceprezes Biochar Europe sp. z o.o. oraz MichaÅ‚ Kotarski z tej samej firmy. WÅ‚adze uczelni reprezentowali Rektor, Pani dr Bożena Piechowicz i Prorektor, dr Andrzej Pietrych.

Na początku spotkania dr inż. Paweł Woliński, Kierownik Katedry Budownictwa na Wydziale Nauk Technicznych ANS Mazovia i koordynator badań nad wykorzystaniem biowęgla, przedstawił efekty współpracy nauki z biznesem, a następnie Pan Jan Gładki, twórca technologii produkcji biowęgla, zaprezentował nowoczesne podejście do produkcji biowęgla z różnych odpadów, takich jak gałęzie drzew i krzewów, trociny, kora, drewno, liście, zwiędłe kwiaty, skoszona trawa, zepsute owoce i warzywa, resztki jedzenia pochodzenia roślinnego, oraz inne tzw. bioodpady. Po prezentacji odbyła się dyskusja na temat możliwości wykorzystania tej nowoczesnej technologii do produkcji biowęgla na terenie miasta Siedlce. Najwięcej pytań zadawał Pan Prezydent Miasta, który wykazywał szczególne zainteresowanie wykorzystaniem tej technologii, mającej na celu zagospodarowanie ponad 8 tys. ton bioodpadów, generowanych rocznie na terenie miasta Siedlce.

W trakcie dyskusji zwracano uwagę na to, że produkcja biowęgla redukuje tzw. ślad węglowy, co stanie się obowiązkiem wszystkich firm i instytucji od 2024 roku. Ponadto biowęgiel znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak budownictwo, rolnictwo, przemysł i energetyka. Można zatem stwierdzić, że jest to nie tylko przyszłość, lecz wręcz konieczność, zwłaszcza w kontekście ustawowego obowiązku jednostek samorządu terytorialnego wprowadzania strategii zrównoważonego rozwoju. Mamy nadzieję, że Siedlce staną się pionierem w tej dziedzinie zwłaszcza, że na zakończenie spotkania Pan Prezydent przeszedł do konkretów, prosząc przedstawicieli producenta o przesłanie oferty wraz z biznes planem.

Trzymamy kciuki!