Erasmus+ na Harran University w Turcji

7 marca 2024
2024_03_06_starter_erasmus1
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

W dniach 12-16.02.2024 r. dr inż. Paweł Woliński, prof. ANSM – Kierownik Katedry Budownictwa Akademii Nauk Stosowanych Mazovia w Siedlcach uczestniczył w wyjeździe szkoleniowym, w ramach programu Erasmus+ HED (KA131), w instytucji przyjmującej Harran University, Şanliurfa w Turcji.

Celem wyjazdu była internalizacja i intensyfikacja współpracy międzynarodowej w zakresie nauczania, studiów oraz dzielenia się najlepszymi praktykami. Program zapewnił wyjątkową okazje do poznania tureckiej kultury, historii, kuchni i tradycji.

Zrealizowana aktywność jest już drugą z kolei interakcją na linii Akademii Nauk Stosowanych Mazovia – Harran University, do poprzedniej należy zaliczyć osobisty udział i ukończenie certyfikowanego kursu podnoszącego kompetencje dydaktyczne „3rd Erasmus+ International Week for Administrative and Academic Staff”, w dniach 09-13.05.2022 r.

Do ogólnych celów mobilności należy zaliczyć:

  • Transfer wiedzy oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy instytucjami. Uczenie się od partnerów na prawdziwej scenie międzynarodowej. Doskonalenie kluczowych umiejętności zawodowych, w tym umiejętności komunikacyjnych i pracy zespołowej.
  • Wzrost kompetencji w zakresie zarządzania zadaniami samodzielnego pracownika. Planowanie wspólnych badań i publikacji wyników. Wzmocnienie kontaktów z przedstawicielami uczelni nastawionej na długoterminową współpracę badawczą.

W dniu 12.02.2024 miała miejsce adaptacja, powitanie przez prof. dr Mehmeta Saita Şahinalpa. Nastąpiło zapoznanie z infrastrukturą badawczą Uczelni i laboratoriami: (Laboratorium Systemów Informacji Przestrzennej (GIS).)

W dniach 13 – 14 .02.2024 odbyła się wizyta typu job-shadowing podczas codziennej pracy laboratorium GIS. Polegała ona na wsparciu technicznym w badaniach laboratoryjnych: (uczenie się i analiza, przygotowywanie raportów)

W dniu  15.02.2024 prof. dr Mehmeta Saita Şahinalpa wraz z studentami (Ibrahim Halil Yıldırım, Sezgin Abukan, Faruk Bingöl) zorganizowali wspaniałą wyprawę. Pierwszym celem była Dara (Mezopotamia). Dara to ważne wschodniorzymskie miasto z fortecą w północnej Mezopotamii, na granicy z imperium Sasanidów. Ze względu na swoje duże znaczenie strategiczne miasto odegrało ważną rolę w konfliktach rzymsko-perskich (w latach 530, 540, 544, 573 i 604). Dawne arcybiskupstwo pozostaje wielokrotną, katolicką stolicą tytularną. Dziś na jego miejscu znajduje się wioska Dara w prowincji Mardin. Drugim celem był Klasztor Mor Hananyo, czyli ważny syryjski klasztor prawosławny położony trzy kilometry na południowy wschód od Mardin w Turcji, w syryjskim regionie kulturowym znanym jako Tur Abdin. Klasztor Mor Hananyo był siedzibą Syryjskiego Kościoła Prawosławnego od ok. 1160 do 1932 roku. Zwykle jest lepiej znany pod pseudonimem „Klasztor Szafranowy”, który wywodzi się od ciepłej barwy kamienia. Kultura ortodoksyjna syryjska skupiała się w dwóch klasztorach w pobliżu Mardin (na zachód od Tur Abdin), Mor Gabriel i Deyrulzafaran. Trzecim celem było miasto Mardin i siedziba dystryktu Artuklu w prowincji Mardin w Turcji. Miejsce to jest znane z architektury starego miasta Artuqid i strategicznego położenia na skalistym wzgórzu w pobliżu rzeki Tygrys. Stare miasto znajduje się pod ochroną UNESCO, które zabrania wznoszenia nowych konstrukcji w celu zachowania jego fasady. Zbudowane jest ono głównie na południowym zboczu długiego wzgórza zwieńczonego skalistym grzbietem. Zbocze opada w kierunku równiny Mezopotamii. Szczyt grzbietu zajmuje zabytkowa cytadela miasta. W Mardin panuje klimat śródziemnomorski z gorącym latem oraz chłodną, wilgotną i czasami śnieżną zimą. Mardin jest bardzo słonecznym miejscem, z ponad 3000 godzinami słonecznymi w roku. Niestety podczas pobytu akurat padało.

16.02.2024 był dniem zawarcia umowy o współpracę naukowo-badawczą pomiędzy Uczelniami.

Motywacją podjętych działań Pana doktora jest w konsekwencji realizacja 3 miesięcznego stażu naukowego w instytucji przyjmującej, a w późniejszym okresie wykazanie istotnej aktywności naukowej realizowanej w uczelni zagranicznej, we wniosku o przeprowadzenie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego.