Inauguracja Roku Akademickiego w Filii w Otwocku

26 października 2021
2021_10_26_inauguracja_Otwock

W sobotę 23 października 2021 r. w Filii w Otwocku obyła się oficjalna Inauguracja Roku Akademickiego.

Rektor Collegium Mazovia dr Bożena Piechowicz przyjęła nowych studentów w poczet społeczności akademickiej.

Swoją obecnością podczas uroczystości zaszczycili nas Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak oraz przedstawicielka Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku Nikoletta Broda

W inauguracyjnym przemówieniu dr Bożena Piechowicz zaznaczyła, że ta Inauguracja rozpoczyna drugi rok działalności uczelni w Otwocku. Jest to okazja do podsumowania osiągnięć jak również na przedstawienie planów na przyszłość. Na mocy decyzji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 października 2020 r. Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa z siedzibą w Siedlcach włączyła w swoje struktury Warszawska Szkołę Wyższą. Działania realizowane w poprzednim roku akademickim w Filii w Otwocku skupiały się przede wszystkim na jej organizacji. Utworzono katedrę pielęgniarstwa i powołano kierownika praktyk. Wykonano także niezbędne prace remontowe w celu poprawy warunków studiowania. Dużym wyzwaniem była realizacja kształcenia w czasie pandemii. Wymagało to podjęcia wielu działań oraz realizacji zajęć przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. W efekcie wdrożenia i wykorzystania metod nauczania na odległość studenci uczelni mogli bez przerwy spowodowanej obostrzeniami zdobywać wiedzę i poszerzać kompetencje związane ze znajomością narzędzi interaktywnych.

Dr Bożena Piechowicz zaznaczyła, że od poprzedniego roku akademickiego w Filii w Otwocku, studenci kształcili się na 3 kierunkach studiów.

Do znaczących sukcesów zaliczyła możliwość kształcenia studentów w warunkach symulowanych w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej, z jakiego w ramach studiów korzystają studenci naszej uczelni. Szczególną wartość ma to podczas panującej pandemii w czasie ograniczonych możliwości realizacji zajęć praktycznych w podmiotach leczniczych.

Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości Collegium Mazovia otrzymało status Instytucji Otoczenia Biznesu skierowanego do małych i średnich przedsiębiorstw.

Następnie Rektor poinformowała zebranych, że w nowy rok akademicki uczelnia wchodzi z nową strategią na lata 2021-2030, która jest kontynuacją strategicznego planowania i ciągłości celów, a zmiany wynikają z postępu i wzrostu oczekiwań otoczenia społeczno-gospodarczego.

Przemówienie zostało zakończone podziękowaniami skierowanymi do władz lokalnych, podmiotów leczniczych oraz Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych. Rektor podziękowała też całej społeczności akademickiej za zaangażowanie w działania służące rozwojowi Uczelni.

Najważniejszym punktem uroczystości była immatrykulacja studentów I roku.

Ceremonia została przeprowadzona zgodnie z wieloletnią tradycją. Rozpoczęło ją uroczyste ślubowanie, później nastąpiło wręczenie aktów immatrykulacyjnych, a na koniec studenci symbolicznym dotknięciem rektorskiego berła zostali przyjęci w poczet akademickiej braci. Immatrykulację zakończył hymn „Gaude Mater Polonia”.

Jej Magnificencja Rektor przyznała także nagrody dla studentów Filii w Otwocku, którzy zaangażowali się w promowanie kierunku pielęgniarstwo podczas Międzynarodowej Konferencji Studenckich Kół Pielęgniarskich. Wyróżnienia otrzymali: Pani Kinga Ziętkowska oraz Pan Jacek Kościński

Wykład inauguracyjny pt. ,,Pielęgniarstwo  w teorii i w praktyce – mity i fakty” wygłosił Pan dr hab. n. med. Łukasz Czyżewski, Prodziekan ds. Pielęgniarstwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i jednocześnie jeden z wykładowców Collegium Mazovia.

Wydarzenie zakończyło radosne Gaudeamus Igitur. Jej Magnificencja Rektor podziękowała wszystkim za udział w uroczystości.