Studia podyplomowe piątek – sobota (online) |
Studia podyplomowe trwają rok (2 semestry) |
Cel studiów
Profesjonalne przygotowanie absolwentów do wykonywania funkcji na stanowiskach związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów uzależnień. W szczególności celem studiów jest umożliwienie absolwentom prowadzenia skutecznych działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, przeciwdziałaniem narkomanii, wspieraniem osób uzależnionych i członków ich rodzin.
Celem pośrednim jest budowanie kompetentnych, interdyscyplinarnych zespołów wdrażających skuteczne strategie działań na rzecz krzewienia trzeźwości i rozwiązywania problemów uzależnień na poziomie samorządów lokalnych oraz regionalnych.
Czas trwania
2 semestry (190 godz. dydaktycznych), zajęcia piątek – sobota (on-line).
Po ukończeniu studiów słuchacz otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.
Dla kogo
Dla urzędników sektora administracji samorządowej, którzy tworzą programy profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii oraz dla wszystkich osób zaangażowanych w sprawy profilaktyki alkoholowej, przeciwdziałania narkomanii i innym uzależnieniom w społecznościach lokalnych (gmina, powiat lub województwo).
Studia może rozpocząć osoba, która posiada kwalifikację pełną co najmniej na poziomie 6 uzyskaną w systemie szkolnictwa wyższego i nauki.
Kwalifikacje
Absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w zakresie „Profilaktyka i rozwiązywanie problemów uzależnień w społecznościach lokalnych”, wydany przez Akademię Nauk Stosowanych MAZOVIA.
Program studiów jest zgodny z Ustawą z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2020 r., poz. 226 tj.) i określa efekty uczenia się dla kwalifikacji cząstkowych uwzględniające charakterystyki drugiego stopnia Polskiej Ramy Kwalifikacji na poziomie 6, dla kwalifikacji uzyskiwanych w ramach systemu szkolnictwa wyższego i nauki.
Korzyści
Dzięki studiom, absolwenci mogą zdobyć i wykorzystać wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne na stanowiskach z związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów uzależnień.
W szczególności absolwenci poznają modele i specyfikę rozwiązywania problemów uzależnień, rodzaje i zasady prowadzenia działalności profilaktycznej oraz nabędą umiejętności:
- Sporządzania programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii.
- Prowadzenia działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu.
- Prowadzenia działań zmierzających do przeciwdziałania narkomanii.
- Inicjowania, wspierania i prowadzenia działań skierowanych do osób uzależnionych od substancji psychotropowych, środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych oraz uzależnień behawioralnych.
- Prowadzenia współpracy z przedstawicielami instytucji i organizacji, które zajmują się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie oraz profilaktyką i rozwiązywaniem problemów związanych z uzależnieniami oraz współpracy z podmiotami, którym przekazano zadania w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom.
- Prowadzenia działalności informacyjno-edukacyjnej oraz opracowywania i wdrażania nowych metod profilaktyki i rozwiązywania problemów w zakresie uzależnień.
Program studiów został pozytywnie zaopiniowany przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom
Wykaz przedmiotów:
- Uzależnienia
- Przeciwdziałanie przemocy domowej
- Profilaktyka uniwersalna
- Profilaktyka selektywna i wskazująca
- Gminne programy profilaktyczne
- Ograniczanie dostępności i reklamy alkoholu
- Współpraca w ramach działań profilaktycznych
- Egzamin Dyplomowy
Zobacz także:
Akademia Nauk Stosowanych Mazovia, pokój A1-024
od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00
tel.: 25 6333032 wew. 44