Światowy dzień walki z depresją

23 lutego 2023
2023_02_23_dzien_walki_z_depresja

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Jest to ważna okazja, aby zwrócić uwagę na ten problem, który dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie.

Depresja to poważna choroba, która wg definicji Światowej Organizacji Zdrowia, objawia się smutkiem, utratą zainteresowań i przyjemności, poczuciem winy, niską samooceną, zaburzeniami snu i apetytu, uczuciem zmęczenia i osłabieniem koncentracji. Znacząco wpływa na jakość życia pacjentów i ich zdolność funkcjonowania w każdym obszarze życia, zarówno społecznym jak i zawodowym. Może także prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych oraz wpływać na relacje z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na całym świecie ponad 280 milionów ludzi cierpi z powodu depresji. To poważny problem zdrowotny, który wpływa na jakość życia i zdolność do pracy i funkcjonowania w społeczeństwie.

W Polsce jak wynika z raportów NFZ na depresję cierpi około 1,2 mln osób. Niestety, nadal istnieją społeczne tabu związane z chorobami psychicznymi, w tym depresją. Wielu ludzi nie chce otwarcie mówić o swoich problemach emocjonalnych i nie szuka pomocy, co może prowadzić do pogorszenia ich stanu zdrowia psychicznego.

Choroba ta może manifestować się w różnych formach i stopniach nasilenia:

• Depresja endogenna
  • Depresja agitowana (lÄ™kowa)
  • Depresja reaktywna
  • Dystymia (depresja nerwicowa)
  • Depresja poporodowa
  • Depresja sezonowa
  • Choroba afektywna dwubiegunowa
  • OsÅ‚upienie depresyjne

DziÅ›, w Światowym Dniu Walki z DepresjÄ…, zachÄ™camy wszystkich do zwrócenia uwagi na ten ważny problem zdrowotny, który dotyka różnych ludzi – dzieci, dorosÅ‚ych, kobiety i mężczyzn. Możemy wesprzeć osoby chore poprzez rozmowÄ™, zrozumienie i pomoc w szukaniu odpowiedniej pomocy medycznej. Nie zapominajmy, że depresja to choroba w wielu przypadkach Å›miertelna, której można zapobiec i którÄ… można leczyć.

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji

(czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)
koszt połączenia jak na numer stacjonarny
wg taryfy Twojego operatora telefonicznego