Wizyta studentów w OIPiP w Warszawie

29 lutego 2024
2024_02_27_fotorelacja_kodeks_etyki

W dniu 25 lutego 2024 roku studenci pierwszego roku kierunku pielÄ™gniarstwo Akademii Nauk Stosowanych Mazovia udali siÄ™ wraz z Dziekanem filii w Otwocku – dr n. o zdr. BeatÄ… DaneckÄ… – Xiężopolską do OkrÄ™gowej Izby PielÄ™gniarek i PoÅ‚ożnych w Warszawie. Celem wizyty byÅ‚o zapoznanie siÄ™ z rolÄ… i zadaniami samorzÄ…du zawodowego.

Wizyta stała się także doskonałą okazją do odwiedzenia Muzeum Historii Pielęgniarstwa i Położnictwa, które zostało stworzone przez Komisję Historyczną Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Gromadzi ono ważne historycznie eksponaty stanowiące zbiór symboli i elementy składające się na etos zawodowy o którym studenci mogli się dowiedzieć podczas wielu zajęć.

W ocenie studentów wizyta była doskonałą okazją do zapoznania się z wieloma ciekawymi informacjami w sposób bezpośredni.

Każda z osób uczestniczÄ…cych otrzymaÅ‚a Nowy Kodeks Etyki PielÄ™gniarki i PoÅ‚ożnej Rzeczypospolitej Polskiej, przyjÄ™ty przez ostatni Zjazd Krajowy w formie uchwaÅ‚y. Otrzymane egzemplarze Kodeksu bÄ™dÄ… stanowiÅ‚y z pewnoÅ›ciÄ… jeden z najważniejszych dokumentów w życiu zawodowym każdej pielÄ™gniarki i pielÄ™gniarza, gdyż wraz z Prawem Wykonywania Zawodu sÄ… podstawÄ… – KonstytucjÄ… dla zawodu. Natomiast wiedza na ten temat i jej aktualizowanie przyczynia siÄ™ do rozwoju etyczno-moralnego przyszÅ‚ej kadry pielÄ™gniarskiej.

Gospodarzem spotkania i osobą prezentującą studentom wszystkie interesujące i aktualne informacje była Wiceprzewodnicząca dr Barbara Mazurkiewicz.