Specjalność: Sieci i instalacje sanitarne

Studia mają profil praktyczny. Koncentrują się na wykształceniu specjalistów, którzy w oparciu o zdobytą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne mają podstawę do twórczej pracy w obszarze działań budownictwa. Studenci zdobywają podstawową wiedzę o materiałach, wyrobach i głównych ustrojach budowlanych oraz technologiach realizacji budynków i obiektów budowlanych. Poznają metody projektowania konstrukcji budowlanych opierając się na wiedzy zdobytej w ramach przedmiotów wytrzymałość materiałów oraz mechanika budowli. Zdobyta w trakcie studiów wiedza z zakresu obliczeń projektowych umożliwia elastyczne dostosowanie się do szybko zmieniających się wymagań w zakresie metod projektowania podstawowych  typów obiektów budowlanych. Uczelnia posiada pracownie komputerowe, w których studenci uczą się projektowania z wykorzystaniem najnowszego oprogramowania z zakresu grafiki inżynierskiej, wspomagania procesu projektowania, modelowania i obliczeń symulacyjnych pracy budynków i obiektów budowlanych.

Absolwenci specjalności Sieci i instalacje sanitarne zdobędą praktyczną wiedzę inżynierską i umiejętności z zakresu kształtowania klimatu wewnętrznego w budynkach, zewnętrznej infrastruktury sanitarnej, obiektów inżynierii środowiska, gospodarowania odpadami i zasobami środowiska. Typowy obszar realizacji zawodowej inżynierów o specjalności Sieci i instalacje sanitarne to obiekty takie jak sieci kanalizacyjne, wodociągowe i ciepłownicze, oczyszczalnie ścieków, zakłady utylizacji odpadów. W budynkach są to instalacje grzewcze, wodociągowo-kanalizacyjne, wentylacyjne. Równie ważną rolę odgrywają instalacje sanitarne w coraz bardziej powszechnym budownictwie niskoenergetycznym i pasywnym.

Studia o profilu praktycznym na specjalności Sieci i instalacje sanitarne koncentrują się na:

  • uzyskaniu podstawowej wiedzy o wyrobach instalacyjnych, technologiach realizacji sieci  i instalacji w budynkach i obiektach budowlanych oraz obiektach specjalistycznych w zakresie inżynierii Å›rodowiska
  • opanowaniu metod projektowania sieci i instalacji sanitarnych opierajÄ…c siÄ™ na wiedzy zdobytej w ramach takich przedmiotów jak wodociÄ…gi i kanalizacja, ogrzewnictwo, wentylacja i klimatyzacja, technologia wody i Å›cieków, utylizacji odpadów,
  • zdobyciu wyksztaÅ‚cenia w zakresie podstaw obliczeÅ„ inżynierskich wykorzystujÄ…cych nowoczesne oprogramowanie komputerowe.

Absolwent specjalności Sieci i instalacje sanitarne będzie posiadał wiedzę z zakresu:

  • projektowania i wykonawstwa sieci i instalacji sanitarnych
  • projektowania wodociÄ…gów i kanalizacji, ogrzewnictwa, wentylacji i klimatyzacji
  • technologii wody i Å›cieków, procesów utylizacji odpadów
  • nowoczesnych technologii w inżynierii Å›rodowiska
  • zarzÄ…dzania firmÄ… instalacyjnÄ…
  • najnowszych metod projektowania i symulacji dziaÅ‚ania sieci i instalacji sanitarnych.

Perspektywy zawodowe:

Absolwenci będą przygotowani do pracy w:

  • przedsiÄ™biorstwach wykonawczych i projektowych wszystkich typów sieci i instalacji sanitarnych
  • nadzorze budowlanym
  • komunalnych przedsiÄ™biorstwach ciepÅ‚owniczych, wodociÄ…gowych, utylizacji odpadów i oczyszczalniach Å›cieków
  • jednostkach administracji paÅ„stwowej i samorzÄ…dowej wszystkich szczebli zwiÄ…zanych z gospodarkÄ… komunalnÄ…, budownictwem i architekturÄ….

Program studiów inżynierskich umożliwia absolwentom kierunku budownictwo uzyskanie uprawnień budowlanych po odbyciu wymaganej praktyki w zawodzie i zdaniu odpowiednich egzaminów przed Okręgową Komisją Kwalifikacyjną Izby Inżynierów Budownictwa. Dyplom inżyniera pozwala na kontynuację nauki na poziomie magisterskim na kierunku budownictwo.