Nowoczesne studia – budownictwo

1 grudnia 2020
2020_11_30_nowoczesne_studia_budownictwo_starter_3_3
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Jak wygląda studiowanie na kierunku budownictwo w Collegium Mazovia? Czego możesz się nauczyć? 

JeÅ›li zastanawiasz siÄ™ jak wyglÄ…dajÄ… zajÄ™cia na kierunku budownictwo i co mamy Tobie do zaoferowania podczas studiów przeczytaj artykuÅ‚ przygotowany przez dr inż. WiesÅ‚awÄ™ Banachewicz – Dziekan WydziaÅ‚u Nauk Technicznych.

Kolejny krok ku nowoczesności…

Prawidłowo i funkcjonalnie zaprojektowany obiekt budowalny wymaga współpracy specjalistów z wielu branż i dziedzin. Są więc to architekci – tworzący wizję przedsięwzięcia, później konstruktorzy stwarzający jego fizyczną formę a także instalatorzy i kosztorysanci. Oczywiście, cały projekt przybiera realną postać w ostatniej fazie procesu inwestycyjnego dzięki wykonawcom.
Współpraca ludzi reprezentujących wymienione tu branże wymaga bieżącego uzgadniania podejmowanych decyzji w obszarze projektowania oraz realizacji przedsięwzięcia. Brak tych działań prowadzi nieuchronnie do nieprzewidzianych zdarzeń i generuje wzrost kosztów inwestycji.
Komputerowe wspomaganie każdego z wymienionych wcześniej etapów znacząco usprawnia łańcuch procesu inwestycyjnego, eliminując trudności związane z wzajemnym komunikowaniem się jego uczestników. Wprowadzanie coraz nowszych programów do komputerowego wspomagania projektowania budynków a także innych obiektów w ramach szeroko pojętego budownictwa ogólnego i drogowego, pozwala na stworzenie wielobranżowego modelu projektowanego przedsięwzięcia.
Walorem tej koncepcji jest nie tylko dostęp wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego do tak sformułowanego obiektu budowlanego, ale także przepływ aktualnych informacji między nimi na etapie projektowania, wykonania i eksploatacji.
Ten nowoczesny sposób globalnego potraktowania procesu inwestycji (technologia BIM) wymaga jednak wcześniejszego zapoznania przyszłych jej uczestników z różnorodnymi programami komputerowymi, obsługującymi jego poszczególne etapy realizacji.

Idąc z duchem czasu, realizując Misję Uczelni w obszarze podniesienia poziomu komputeryzacji, a także odpowiadając na oczekiwania pracodawców z branży budowlanej, Wydział Nauk Technicznych Collegium Mazovia wprowadził wspomagające kształcenie programy komputerowe na kolejnych latach studiów. I tak studenci semestru 3 w trakcie zajęć warsztatowych poznają program Auto CAD umożliwiający wykonywanie rysunków konstrukcyjnych 2D i 3D, szkicowanie, opisywanie i projektowanie geometrii 2D oraz modeli 3D z wykorzystaniem brył i powierzchni. Program jest bardzo przydatny w aspekcie wykonywania przez studentów projektów kursowych z budownictwa ogólnego (tworzenie rzutów kondygnacji, przekrojów i elewacji budynków) a także z konstrukcji stalowych i betowych czy fundamentowania. Z uwagi na przyjazny i czytelny interfejs program jest cieszy się zainteresowaniem studentów.

Kolejnym etapem na drodze zaznajamiania studentów budownictwa WydziaÅ‚u Nauk Technicznych z programami komputerowymi jest realizacja w 4 semestrze przedmiotu instalacje budowlane. W ramach warsztatów towarzyszÄ…cych wykÅ‚adowi z tego przedmiotu, studenci poznajÄ… zasady funkcjonowania kilku programów, przydatnych przy projektowaniu instalacji wewnÄ…trz obiektu budowlanego. SÄ… to programy Purmo, których odpowiednie wersje, zależne sÄ… od typu instalacji – i tak dla instalacji zimnej wody to Purmo H2O, dla instalacji centralnego ogrzewania Purmo CO wraz z Purmo SDC. Program ten w wersji OZC pozwala także na obliczenie projektowego obciążenia cieplnego budynków i sporzÄ…dzenie charakterystyki energetycznej bÄ™dÄ…cej bazÄ… do wyznaczenia Å›wiadectwa energetycznego.
Znajomość obsługi tych programów jest bardzo przydatna na etapie opracowywania pracy inżynierskiej z budownictwa ogólnego, której integralną część stanowią wymienione instalacje.
Kolejny, 6 semestr nauki na kierunku budownictwo to możliwość przyswojenia zasad funkcjonowania programu Norma PRO, wspomagającego przedmiot kosztorysowanie. Daje on możliwość sporządzania różnymi metodami kosztorysów: wariantowych, złożonych i porównawczych. Obsługując pełną bazę katalogów, umożliwia współpracę z dostępnymi bazami cenowymi. Program cechuje intuicyjny, przyjazny użytkownikom interfejs graficzny co sprawia, że jest dobrze przyjmowany przez studentów. Umiejętność obsługi tego programu nabyta w trakcie zajęć laboratoryjnych jest bardzo przydatna w późniejszej praktyce zawodowej – wszak kosztorysy są obecne praktycznie na każdym etapie realizacji inwestycji.

Stopniowe wkraczanie do procesu inwestycyjnego w budownictwie technologii Building Information Modeling (BIM) skłoniło nas do rozszerzenia i pogłębienia wiedzy oraz kompetencji studentów budownictwa w obszarze nowych programów komputerowych.

W roku akademickim 2019/20 nawiązaliśmy kontakt z firmą InterSoft ArCADia, specjalizującej się w specjalistycznym oprogramowaniu dla budownictwa. W ramach zajęć z przedmiotu metody obliczeniowe zrealizowano cykl warsztatów, których celem było zapoznanie studentów z szeroką gamą przydatnych dla przyszłych inżynierów programów opracowanych przez InterSoft, wspomagających projektowanie w obszarze budownictwa ogólnego, konstrukcji stalowych, betonowych i drewnianych. Studenci poznali też drogę dostępu do edukacyjnych wersji tych programów, umożliwiających samodzielne korzystanie z nich w trakcie całego czasu trwania studiów. Ta możliwość jest istotna zwłaszcza w aspekcie przygotowywania bieżących projektów oraz dyplomowej pracy inżynierskiej.

W roku akademickim 2020/21 rozpoczynamy realizacjÄ™ nowego w programie studiów przedmiotu o profilu informatycznym – zaawansowane projektowanie inżynierskie. ZajÄ™cia w formie warsztatów bÄ™dÄ… prowadzone w semestrach: 7 i 8. W ramach tych zajęć studenci poznajÄ… miÄ™dzy innymi program Mathcad dysponujÄ…cy wieloma przydatnymi dla przyszÅ‚ych inżynierów funkcjami takimi jak: wszechstronne formatowanie zapisu formuÅ‚ matematycznych, wbudowanie arkusza Excel dla organizacji danych, integracja tekstu oraz obrazu dla uzyskania przejrzystej ilustracji obliczeÅ„. Nie bez znaczenia sÄ… także: możliwość ponownego użycia istniejÄ…cych obliczeÅ„ oraz wizualizacja danych za pomocÄ… wykresów 2D i 3D.
Opanowanie tego programu będzie bardzo pomocne przy opracowywaniu projektów kursowych w obszarze sprawnego wykonania poprawnych obliczeń, właściwej formy ich zapisu i niezbędnymi rysunkami w tekście. Także przygotowanie pracy dyplomowej w aspekcie redakcji jej tekstu powinno być znacznie prostsze.
Trwające dwa semestry zajęcia przewidują też zapoznanie studentów z programem, będącym świetnym wsparciem dla inżynierów konstruktorów – Robot Structural Analysis Professional. Zawiera on bowiem zestaw narzędzi do modelowania, wykonywania obliczeń i analizy obiektów budowlanych. Dzięki programowi Robot Structural Analysis Professional można już na etapie projektowania analizować wpływ obciążeń na nośność konstrukcji jako całości, a także sprawdzić elementy konstrukcyjne zgodnie z obowiązującymi normami. Wyniki obliczeń w formie raportów przedstawiają sprawdzenie konstrukcji w zakresie stanu granicznego nośności (wytrzymałość) jak i stanu granicznego użytkowalności (sztywność). Taka forma kształtowania konstrukcji zapewnia nie tylko jej bezpieczeństwo, ale także optymalizację kosztów.
W miarę możliwości, przedstawione zostaną także inne programy wspomagające projektowanie w budownictwie takie jak dość uniwersalny Axis VM, Spec-Bud, czy MS Project.

Wykorzystanie programów komputerowych w budownictwie niesie wiele zalet. Przede wszystkim możliwe jest, w trakcie projektowania inwestycji dokonywanie dokładnych obliczeń przy wyeliminowaniu błędów człowieka. Dokładne oprogramowanie nie myli się a uzyskane wyniki obliczeń są wiarygodne. Warunkiem koniecznym jednak jest poprawne wprowadzenie danych (obciążenia, schematy statyczne). Dlatego też projekty i wizualizacje tworzone tą drogą są dokładniejsze niż ręcznie obliczane i rysowane fragmenty konstrukcji. W budownictwie istotną rolę odgrywają koszty – dzięki odpowiednim programom komputerowym wspomagającym kosztorysowanie można jeszcze przed ukończeniem inwestycji ocenić jej finalny koszt. Możliwe jest monitorowanie pod tym względem poszczególnych etapów przedsięwzięcia i korygowanie projektu. Istnieje możliwość monitorowania liczby niezbędnych pracowników na kolejnych etapach realizacji obiektu.

PodsumowujÄ…c, stwierdzić można, że oprogramowanie komputerowe peÅ‚ni istotnÄ… rolÄ™ w budownictwie na wszystkich etapach realizacji przedsiÄ™wziÄ™cia – poczynajÄ…c od projektowania i wizualizacji inwestycji, poprzez kalkulacjÄ™ kosztów i organizacjÄ™ budowy. UÅ‚atwia prowadzenie inwestycji budowlanych dziÄ™ki przejrzystej dokumentacji konstrukcyjnej a także kosztorysowej, materiaÅ‚owej i zasobów ludzkich.

Celem działań podjętych na Wydziale Nauk Technicznych jest uzyskanie efektów kształcenia pozwalających na samodzielną pracę przyszłych inżynierów budownictwa z najczęściej występującymi w budownictwie programami komputerowymi. Przekłada się to na swobodniejsze poruszanie się na rynku pracy i większe perspektywy znalezienia atrakcyjnego, także w aspekcie finansowym, zatrudnienia.

Podniesienie atrakcyjności programu kształcenia na kierunku, większe kompetencje w zakresie wiedzy i umiejętności powinny zachęcić maturzystów do podjęcia studiów na kierunku budownictwo zaś absolwentów do kontynowanie nauki i pogłębiania wiedzy na studiach II stopnia.

dr inż. Wiesława Banachewicz, Dziekan Wydziału Nauk Technicznych, Collegium Mazovia

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapraszamy również na Spotkanie z ekspertem – mgr inż. Mariuszem KozerÄ… – wykÅ‚adowcÄ… na kierunku budownictwo w Collegium Mazovia.