Åšmierć jako część życia ….

1 listopada 2020
2020_10_29_swieto_wszyst_swietych_ok
 Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

W każdym miejscu na świecie śmierć jest taka sama. Traktuje nas jednakowo niezależnie od wyznania, kraju pochodzenia czy przekonań. W tym ostatnim momencie naszego życia nie ma znaczenia nasz status społeczny, majątek bądź ubóstwo.

Jesteśmy równi.

I jesteśmy różnorodni.

W różnych zakÄ…tkach naszej Ziemi, ludzie różnych kultur i wyznaÅ„ Å›wiÄ™tujÄ… czas zadedykowany ZmarÅ‚ym. Dla jednych jest to czas zadumy i wyciszenia, dla innych gÅ‚oÅ›ne spotkania rodzinne czy „cukierek albo psikus”.

W Meksyku w dzień Dia de los Muertos na grobach zmarłych dzieci zwanych aniołkami kładzie się zabawki a domy są sprzątane specjalnie na okazję przyjścia zmarłych. W zwyczaju jest biesiadowanie na grobach zmarłych, często przez całą noc.

Na Haiti podczas Święta Fet Gede odwiedza się cmentarze, by złożyć hołd duszom zmarłych bliskich,  towarzyszą temu tańce i malowanie twarzy. Przy tej okazji składa się ofiary z jedzenia i pije alkohol (głównie rum).

W Stanach Zjednoczonych w All Hallows Eve, czyli Wigilię Wszystkich Świętych można zobaczyć korowody dzieci i młodzieży przebranych w kostiumy czarownic, wampirów i duchów. Symbolem tego święta jest wydrążona dynia ze świeczką w środku.

Filipińczycy udając się na cmentarze często stawiają namioty przy grobach bliskich zmarłych. Świętowanie odbywa się przez całą noc a nocne korowody śpiewają i grają w imieniu zmarłych.

W Japonii w święto zmarłych zwane Festiwalem Lampionów oddaje się cześć duchom przodków. Wynika to z wiary Japończyków, iż dusze zmarłych powracają na Ziemię. Na ulicach miast i przed świątyniami odbywają się rytualne tańce Bon-Odori.

W Hiszpanii  cmentarze odwiedzają głównie osoby starsze ubrane na czarno. W niektórych częściach kraju rozpalane są ogniska wskazujące zmarłym drogę do domu. Przy ogniskach Hiszpanie pieczą kasztany.

W południowych Niemczech, gdzie większość jest katolicka odwiedza się groby, zapala znicze i stawia kwiaty. W Berlinie i w północnych protestanckich landach takiego zwyczaju nie ma.

Romowie natomiast odwiedzają groby swoich zmarłych przy których jedzą i ucztują. Część jedzenia i picia przeznaczają dla zmarłych. Wznoszą toasty ku czci dusz umarłych.

WedÅ‚ug polskich wierzeÅ„ ludowych, w noc poprzedzajÄ…cÄ… DzieÅ„ Zaduszny, dusze zmarÅ‚ych wracajÄ… do swoich domów. Dlatego dawniej przygotowywano i wystawiono za okna pokarmy i napoje, którymi mogliby siÄ™ poczÄ™stować zmarli przodkowie. Dzisiaj odwiedzamy groby naszych bliskich, zapalajÄ…c znicze i pogrążajÄ…c siÄ™ w zadumie nad sensem życia…

 

źródła:

http://www.etykietaorganizacji.pl/zwyczaje-i-tradycje/wspomnienie-zmarlych-w-roznych-kulturach/

https://www.polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2209105,Jak-wspominamy-zmarlych-w-roznych-kulturach-i-religiach

https://ciekawe.org/2015/10/30/jak-wyglada-swieto-zmarlych-winnych-kulturach/